Dijital Pazarlama Stratejileri

0
224

Merhaba, bugün dijital pazarlama nedir, etkin dijital pazarlama stratejilerinden bahsedeceğim.

Markaların bilinirliğini artırmak için belirli stratejiler uygulaması gerekir. Teknolojinin gelişimi ile reklam sektörü de farklılaşmaktadır. Öncesinde televizyon ve radyo programları önem kazansa da artık her şey mobil uygulamalar hatta sosyal medya tarafından takip edilmektedir. Sosyal medyanın etkin kullanılması kullanıcıları da birçok konuda etkilemektedir.

 Dijital pazarlama nedir?  Ürün ya da hizmetlerin ağ sistemi üzerinden her türlü tanıtma çalışmasına dijital pazarlama denilmektedir. Doğru bir şekilde ürün ve hizmetler tanıtıldığında hedeflenen başarıya kısa sürede ulaşılır. İnternet üzerinden ücretli ya da ücretsiz tanıtımlar yapılmaktadır. Bu tanıtımların içerikleri oluşturulurken yalın, anlaşılır, ürünün özellikleri net bir şekilde alıcılara tanıtılmalıdır. Böylece firmalar markalaşma yolunda önemli adımlarla ilerleyebilmektedir. Doğru dijital pazarlama stratejisi için iyi bir yönetim, sade ve şık tasarım ve çözüm odaklı iletişimin olması gerekir.

Dijital Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

            Dijital pazarlama online sistem tarafından gerçekleştirilmektedir. Kişilerin aktif olduğu platformlarda ya da forumlarda reklamların paylaşılması markaların görünürlüğünü artırır ve satış hedeflerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. En sık kullanılan dijital pazarlama yöntemleri şunlardır:

 • SEO,
 • SEM ( Arama motoru pazarlaması)
 • E-mail ile tanıtım
 • İçerik pazarlama
 • Mobil pazarlama
 • Influencer Marketing
 • Yeniden Hedefleme
 • Satış ortaklığı
 • Halkla İlişkiler
 • İnfografik Tasarım
 • Bağlantı İnşaası
 • İndirilebilir Kitap ve Broşür
 • Eylem Çağrısı

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

            Pazarlamaya doğru şekilde yön vermek başlangıç hedefine daha kolay ulaşmayı sağlar. Kurumsal anlamda bilinirliği artırarak markalaşarak ürünlerin tanıtımı yapılır. Online olarak pazarlama stratejileri tercih etmek hızlı geri dönüş almayı sağlar. Doğru pazarlama stratejisi ürün ya da hizmeti tanıtmak için doğru mecraları kullanmayı gerektirir. Böylece hızlı geri dönüşler alınmasını sağlar. İletişim ağları oluşturmak, kişileri ürünü almak için bir siteye ya da uygulamaya yönlendirerek satın alma işlemlerinden yararlanılabilir. Aynı zamanda satın alma işlemi gerçekleştirilen uygulamalarda kullanıcıların yorumlarına yer vermek ürünü deneyimlemek isteyen kişilere fikir vermektedir. Böylece marka güvenilir olduğu izlenimi vermektedir. Teknolojinin gelişimi ile birlikte sosyal medya ya da Seo algoritmaları değişmektedir. Bu değişimi takip etmek, yeniliklere uyum sağlamak satış hedeflerinde düşüş olmasını engelleyecektir. Böylece marka bilinirliğini artmaya ve satışlarını aktif bir şekilde yapmaya devam edecektir. Aynı zamanda markanın iletişim departmanlarına çözüm odaklı yaklaşmak ve müşterilerin beklentileri doğrultusunda ürün geliştirmek markanın büyümesini sağlayacaktır.

Etkili Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

            Dijital pazarlamanın etkisini görmek için doğru strateji uygulamak gerekir. Tanıtılacak ürün ya da hizmet için ayrı dijital bir içerik oluşturmanın inceliklerini öğrenmek ve buna uygun olarak hazırlık yapmak gerekir. Özellikle içeriklerin yalın, etkili şekilde hazırlanması gerekir. Etkili dijital pazarlama yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Hedef belirlemek

Ürün ya da hizmetler için tanıtım ya da satış mı yapılmak isteniyor öncelikle bunlar belirlenmelidir. Abonelik oluşturmak ya da marka tanınırlığını artırmaya yönelik hedefler oluşturulabilir. Bunları gerçekleştirebilmek için net amaçlar belirlemek yöntemi bulmada kolaylık sağlar.

 • Dijital Satış Yöntemlerini Anlamak ve Doğru Kullanmak

Tanıtımı yapılacak ürünler için belirli mecra ve pazarlama yöntemi belirlemek gerekir. Örneğin bir markanın tanınır, bilinir olması için sosyal medya fenomenleri ile çalışılabilir ya da reklam verilebilir. Aktif kullanıcılar hızlı bir şekilde takip ettikleri için marka bilinirliği hızlı bir şekilde artacaktır. Aynı zamanda Seo çalışmaları yapılacaksa algoritma sıklıkla takip edilmeli ve değişimlere uygun hareket etmek gerekir. Satın alma eylemi içeren içerikler oluşturmak doğru satış stratejisi arasındadır.

 • Alıcıların Özelliklerini Belirleyin

Ürün ya da hizmeti kullanacak kişilerin yaş, meslek, cinsiyet ve kullanım eğilimi olan kişilere ulaşmak için net özellikler belirlenmeli ve ona uygun pazarlama yöntemi kullanmak gerekir. Örneğin genç nesillere hızlı şekilde ulaşmak isteniyorsa sosyal medya kullanılabilir. Kurumsal olarak daha fazla kişiye ulaşmak ve resmi işler için ürün satılacaksa e-mail aboneliği ile tanıtımlar gerçekleştirilmelidir.

 • Alıcıların Hayal Dünyasını Geliştirecek ve İhtiyaçlarını Kolay Şekilde Giderecek Tanıtımlara Yer Verin

Kişiler, ihtiyaçlarını hızlı şekilde giderilmesini ve hayat kalitelerinin yükselmelerini amaçlamaktadır. Marka ya da firmalar da bu doğrultuda ürün çıkarmak için teknolojiden yararlanabilmektedir. Kişiler hızlı bir şekilde geri bildirim sağladıkları için alıcının istekleri doğrultusunda ürünler geliştirilebilir hatta yeni ürünler ortaya çıkabilir.

 • Alıcıları Eyleme Çağırmak

İçeriklerde alıcıları hemen satın almaya yönlendiren cümleler kurmak satışları artırdığını göstermiştir. Bu yüzden tanıtılan ürünler içeriklerin ortasında ya da sonunda nasıl ulaşacaklarına dair bilgi vermesi gerekir. Böylece ilgisini çeken kullanıcılar ürünü inceleme ve satın alma fırsatı yakalayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz