Web Sitesi Açmak İçin Neler Gerekli?

6
237

Günümüzde ister kurumsal ister bireysel olsun web sitesi kurarak tanıtım yapılması giderek artan bir yöntemdir. Peki, web sitesi açmak için neler gerekli? Öncelikle bir web sitesi açmak için alan adı yani domain ve sunucu alanı yani hosting gereklidir. Bu iki noktanın dışında kaliteli bir içerik de önemlidir. Bir web sitesinde hiç olmazsa bir sayfalık içeriğin bulunması şarttır. Web sitesi için ilk yapılacak işlem alan adı yani domain kaydının yaptırılmasıdır. Ancak bu, ücretsiz web sitesi hizmetinden yararlanmak anlamına gelmemektedir. Bu tür siteler kurumsal bir kimlikle web sitesi sahibi olmak isteyenler için uygun değildir. Profesyonel bir web sitesi için alan adı sahibi olunmalıdır. Bir başka önemli nokta da sunucu alanı yani hosting edinmektir. Hosting edinirken paylaşımlı ya da paylaşımsız hosting seçeneklerinden biri tercih edilmelidir. Trafik düşük olacaksa düşük paylaşımlı bir site yeterli olacaktır. Yüksek trafikli bir web sitesi içinse paylaşımsız hosting tercih edilmelidir.

 

Web Sitesi Açmak İçin Domain ve Hosting Gerekli

Domain ve hostingi aldıktan sonra web sitesi açmak için neler gerekli? Domain ya da hosting alındığında bir elektronik posta gönderilmektedir. Bu e-postada alınan hizmetin detayları ile hizmetin kullanımı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Hosting alınmışsa web sitesinin dosyalarını FTP kullanarak yüklenmesi gereklidir. Mevcut hostingde FTP şifresi de belirlenebilmektedir. Bunu için kontrol panelinde domainin bulunduğu bölümde farklı linkler bulunmaktadır. Bu linklerin arasında bulunan FTP şifresi linkine tıklandığında FTP şifresinin belirlenmesi ya da mevcut FTP şifresinin değiştirilmesi mümkündür. Bu işlemler yapılmadan önce dinamik ya da statik site seçimi yapılmalıdır. Statik sitelerde yalnızca içerik bulunmaktadır. Bu tip web sitelerinde ziyaretçilerin ite ile iletişim kurmasına yarayan bir mekanizma bulunmamaktadır. Dinamik web sitelerde ise ziyaretçiler site yönetimi ile iletişime geçebilmekte, yorum yazabilmekte, mesaj gönderebilmekte ve siteye içerik ekleyebilmektedir. Dinamik bir site sahibi olmak istendiğinde bir kodlama yapısı gereklidir. Bu tip sitelerde farklı iletişim alanlarına da yer verilmesi mümkündür. Dinamik siteler, ziyaretçiler için çok daha caziptir.

 

SEO Çalışması Yapılmalı

Web sitesi açmak için neler gerekli denildiğinde, içerik gerekli denilebilmektedir. Web sitesi kurulduktan sonda siteye içerik eklenmelidir. İçerikler eklendikte ziyaretçi sayısı da buna bağlı olarak artmaktadır. Ziyaretçilerin içerikten memnun kalması önemlidir. Çünkü bu durumda ziyaretçiler siteye yeniden girmektedir. Sık ziyaret için kaliteli içeriklerin yanı sıra sitenin tasarım ve renk uyumu da önemlidir. Ayrıca özgün içerikler üretilmelidir. Web sitesi için yapılması gereken işlemlerden biri de site analizi ve optimizasyonunun yapılmasıdır. Kimi zaman çok kaliteli ve yarlı içerikler eklenmesine rağmen arzulanan ziyaretçi hedefine ulaşılmakta güçlük yaşanabilmektedir. Bunun en büyük nedenlerinin başında da web sitesinin arama motorlarında ya hiç görünmemesi ya da alt sıralarda görünmesidir. Web sitesinin arama motorlarında görünebilmesi, dolayısı ile ziyaretçi çekebilmesi için SEO çalışması yapılmalıdır. Bu çalışma da profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

 

 

Kurumsal, kişisel profesyonel ve özgün tasarımlı site yaptırmak isteyenler, domain hosting gibi konularda profesyonel destek almak isteyenler iletişim bilgilerinden ve iletişim formuna mesajlarını yazarak ulaşabilirler.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz