Twitter’da Neden Sürekli Değişiklik Oluyor

0
140

Merhaba değerli okurlarım, son zamanlarda kulaktan kulağa dolaşan ‘Twitter’da Facebook gibi mi oluyor?’ sorularına popüler mikroblog sitesinin kurucularından olan Jack Dorsey kalıcı CEO olduktan sonra bir açıklama yaptı.  Twitter bildiğimiz üzere tweetleri kronolojik bir sırayla zaman tünelimize getiriyor. BuzzFeed’in geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamaya göre Twitter kendi ile özdeşleşmiş bu çalışma şeklini değiştiriyor-muş. Yine habere göre Twitter’da yeni bir algoritma kullanılmaya başlanacak. Ana Sayfa’da tweetler popülerlik sırasına göre yada sizin belirlediğiniz kriterleri göre sıralanacak. Bu değişim haberlerinden pek memnun olmayan kullanıcılar #RIPTwitter yani ‘Huzur içinde yat Twitter’ hashtag’i tüm dünyada TT olmuştu.
Yönetici Dorsey Sorular Cevap Verdi
CEO Jack Dorsey #RIPTwitter hashtag’ine cevap olarak “Twitter yaşıyor, Twitter canlı” dedi., Zaman tünelini gelecek hafta değiştirme gibi bir planlarının olmadığını da söyledi. Kısaca şu anda çalışma algoritmasından memnun olduklarını belirtti. Tweetlerin zamana bağlı ve kronolojik sıralamasının süreceğini söyleyen CEO ayrıca ‘Sen Burada Yokken‘ özelliğini de hatırlattı. Fakat bazı değişikliklere gidileceğini de belitti. Öte yandan “gerçek zamanlı” yapılarından asla vazgeçmeyeceklerini belirten Dorsey son olarak kullanıcılarını değişiklikler konusunda dinlemeye devam edeceklerini söyledi.

Dorseyin Açıklamalarından Sonra Değişiklikler
Geçtiğimiz hafta sonu en çok konuşulan şeylerden birisi Twitter’ın algoritmasını komple değiştireceği ve Facebook gibi olacağı konusuydu. Bu iddiaya cevap veren Twitter CEO’su Jack Dorsey böyle bir değişimin olmayacağını söylemişti. Ancak bazı değişikliklerin olacağını da sözlerine eklemişti. Görünüşe göre Dorsey’in söylediği bu değişikliklerden biri bugün gerçekleşti. Twitter resmi bloğu üzerinden duyurduğu yeniliğe göre; takip ettiğiniz kişilerin ‘önemli’ tweetleri asla kaçırmamanızı sağlayacak. Twitter’ın ‘siz uzaktayken’ özelliğiyle birlikte kullanıcılar Twitter’ı açmadığı süre içerisinde takip ettiği kişilerin popüler tweet’lerini en üstte görebilecek. Bu tweet’ler ise kronolojik bir sıra izlemeden listelenecek. Bu tweet’lerin hemen alt tarafında ise yine Twitter’ın alıştığımız zaman tüneli bulunacak. Öte yandan bu özellik şu an için ‘varsayılan’ bir özellik olmayacak. Yani kullanıcılar ‘Bana ilk önce en iyi Tweet’leri göster’ seçeneğini aktif etmezlerse yine klasik Twitter akışını kullanmaya devam edecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz