SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi

1
131

Merhaba değerli okurlarım, bu yazımda sizlere ssl sarfikası ve seo arasındaki dostluğu açıklamaya çalışacağım, web sistelerine ssl serikası alındığında ne gibi etkileri olur yazımızda görelim;

SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi

İnternetin daha güvenli bir ortam olmasını sağlayacak değişiklik geçtiğimiz günlerde Google tarafından duyuruldu. SSL (Secure Socket Layer) sertifikasının SEO çalışmalarına olumlu bir etki edeceğine yönelik yapılan açıklama, Google tarafından sitelerin kendilerine yenilemelerine neden olacak.

SLL Sertifikası Nedir?

SLL Sertifikası, güvenli soket katmanı anlamına gelen bir veri şifreleme metodudur. Genellikle tercih edilen kullanım alanı ise e-ticaret sistemlerinde alışveriş esnasında, sunucu ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelemesidir.

SSL Sertifikası SEO Kriterleri Arasında

SSL sertifikasının sitelerin arama sonuçlarında doğrudan yükselmesini sağlaması söz konusu değil ama SEO için bir kriter olması, ileri de SSL sertifikasına sahip sitelerin sayılarının artmasını sağlayacaktır. Google devamlı yenilikler yaparak sitelerin gelişime ve değişime ayak uydurmasını sağlamakta. Kısa zaman önce, mobil uyumlu sitelerin Google sonuçlarında üst sıraya taşınacağını belirtmişti. Akıllı telefonlardan yapılan aramalar da, mobil uyumlu olan siteler ön planda olacak.

SSL sertifikasının sonuçlara etki etmesi de siteleri değişime yönlendiriyor. Ancak SSL sertifikasının siteye entegre edilmesinde bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Link yapılarının değişmesi, Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamalara olumsuz yönde etki edebilir.  HTTP link yapısından, HTTPS link yapısına geçiş yapmak için tüm linklerin değişmesi gerektiğini unutmayın. Tüm linklerin HTTPS olduğunu göstermek içinse yeni bir sitemap dosyası kurarak webmaster araçlarına yollanması gerekiyor. SLL sertifikası kodlarının sayfalarda hatalara sebep olması yüksektir. Oluşan bu hatalarında düzeltilmesi gerekmektedir.

Güvenlik ve İtibar

SLL sertifikası genelde finans, banka ve e-ticaret sitelerinde kullanıldığı için itibar açısından sitenin iyi konuma sahip olmasını sağlayabilir. SLL sertifikasını elde etmek için çok yüksek fiyatlar ödemenize gerek yok. Uygun fiyatlarda SLL sertifikası satılıyor. Bunun sıralamanıza bir katkısı olmayacağını tekrardan söyleyelim. Ama bir sıralama kriteri olarak SLL artık SEO çalışmasının bir ayağı haline geldi. SERP (Search Engine Rasult Page) sonuçlarında etkisi birazda olsa kullanıcılarınıza güvenli bir web sitesinde olduklarının mesajının verilmesi itibarınız açısından sizin konumunuzu yükseltebilir.

SSL Sertifika Çeşitleri

SSL sertifika çeşitleri SEO açısından fark oluşturmazlar. Genelde kullanılan SLL Sertifika çeşitleri;

Organization SLL: Güvenlik seviyesi üst düzeydedir. Şirket kurumsal kimliğinizin SLL Sertifikası aldığınız firma tarafından ispatlandığını göstermiş olursunuz.

Domain SSL: En çok kullanılan sertifika türüdür. Domain SSL adres çubuğundaki kilidi aktifleştirir. Bu sayede müşterinize SLL sertifikası ile sitenin korunduğunu göstermiş olursunuz.

Extended SSL: Biraz daha ileri bir güvenliğe sahiptir. Bu sertifikada şirket logonuz ve isminiz adres çubuğunda yeşil olarak gösterilmektedir.

SSL Sertifikası Nasıl Satın Alınır?

Globalsing, Verising, Godaddy, Rapidsll gibi firmalardan SSL Sertifikasını satın almanız mümkün. Satın alma işlemini gerçekleştirmek için CSR (Certificate Signing Request) kodu istenecektir.

Directions

1. Fold a piece of construction paper or cardstock in half. If you’d like to make a smaller card, cut the https://www.favorpop.com paper to size before you fold.

2. Cut slits at the center of your card. With the folded side facing you, cut two 1.5 inch slits. The paper between each of the cuts will form a tab that you’ll secure your pop up card art to. Tabs can be wide or narrow depending on what kind of art you choose. Make multiple tabs if you are planning to add pop up art along the width of your card.

3. Open the card and fold tabs inward. Crease each tab at the center. They should now be on the inside of the card.

4. Print or draw your pop up art. Choose what will go on each tab—you can either print the images we provided or draw your own. Cut the pop up art out and use a glue stick to secure to each tab.

5. Fold your second piece of paper in half. This will be the outside of your final 3D Cards. Glue the outside of the first piece of paper. Place the first piece of paper inside of the second piece of paper and press together, hiding the tab cutouts.

6. Decorate your pop up card and write a message. Put the finishing touches on your pop up card with glitter, stamps, or a fun message.

Now that you know how to make a pop up card, let’s get started! If drawing isn’t your strength, but you still want to create a meaningful birthday pop up card, use these printables to guide your design and then personalize your card with markers, glitter and other decorative elements.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz