SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi

Merhaba değerli okurlarım, bu yazımda sizlere ssl sarfikası ve seo arasındaki dostluğu açıklamaya çalışacağım, web sistelerine ssl serikası alındığında ne gibi etkileri olur yazımızda görelim;

SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi

İnternetin daha güvenli bir ortam olmasını sağlayacak değişiklik geçtiğimiz günlerde Google tarafından duyuruldu. SSL (Secure Socket Layer) sertifikasının SEO çalışmalarına olumlu bir etki edeceğine yönelik yapılan açıklama, Google tarafından sitelerin kendilerine yenilemelerine neden olacak.

SLL Sertifikası Nedir?

SLL Sertifikası, güvenli soket katmanı anlamına gelen bir veri şifreleme metodudur. Genellikle tercih edilen kullanım alanı ise e-ticaret sistemlerinde alışveriş esnasında, sunucu ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelemesidir.

SSL Sertifikası SEO Kriterleri Arasında

SSL sertifikasının sitelerin arama sonuçlarında doğrudan yükselmesini sağlaması söz konusu değil ama SEO için bir kriter olması, ileri de SSL sertifikasına sahip sitelerin sayılarının artmasını sağlayacaktır. Google devamlı yenilikler yaparak sitelerin gelişime ve değişime ayak uydurmasını sağlamakta. Kısa zaman önce, mobil uyumlu sitelerin Google sonuçlarında üst sıraya taşınacağını belirtmişti. Akıllı telefonlardan yapılan aramalar da, mobil uyumlu olan siteler ön planda olacak.

SSL sertifikasının sonuçlara etki etmesi de siteleri değişime yönlendiriyor. Ancak SSL sertifikasının siteye entegre edilmesinde bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Link yapılarının değişmesi, Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamalara olumsuz yönde etki edebilir.  HTTP link yapısından, HTTPS link yapısına geçiş yapmak için tüm linklerin değişmesi gerektiğini unutmayın. Tüm linklerin HTTPS olduğunu göstermek içinse yeni bir sitemap dosyası kurarak webmaster araçlarına yollanması gerekiyor. SLL sertifikası kodlarının sayfalarda hatalara sebep olması yüksektir. Oluşan bu hatalarında düzeltilmesi gerekmektedir.

Güvenlik ve İtibar

SLL sertifikası genelde finans, banka ve e-ticaret sitelerinde kullanıldığı için itibar açısından sitenin iyi konuma sahip olmasını sağlayabilir. SLL sertifikasını elde etmek için çok yüksek fiyatlar ödemenize gerek yok. Uygun fiyatlarda SLL sertifikası satılıyor. Bunun sıralamanıza bir katkısı olmayacağını tekrardan söyleyelim. Ama bir sıralama kriteri olarak SLL artık SEO çalışmasının bir ayağı haline geldi. SERP (Search Engine Rasult Page) sonuçlarında etkisi birazda olsa kullanıcılarınıza güvenli bir web sitesinde olduklarının mesajının verilmesi itibarınız açısından sizin konumunuzu yükseltebilir.

SSL Sertifika Çeşitleri

SSL sertifika çeşitleri SEO açısından fark oluşturmazlar. Genelde kullanılan SLL Sertifika çeşitleri;

Organization SLL: Güvenlik seviyesi üst düzeydedir. Şirket kurumsal kimliğinizin SLL Sertifikası aldığınız firma tarafından ispatlandığını göstermiş olursunuz.

Domain SSL: En çok kullanılan sertifika türüdür. Domain SSL adres çubuğundaki kilidi aktifleştirir. Bu sayede müşterinize SLL sertifikası ile sitenin korunduğunu göstermiş olursunuz.

Extended SSL: Biraz daha ileri bir güvenliğe sahiptir. Bu sertifikada şirket logonuz ve isminiz adres çubuğunda yeşil olarak gösterilmektedir.

SSL Sertifikası Nasıl Satın Alınır?

Globalsing, Verising, Godaddy, Rapidsll gibi firmalardan SSL Sertifikasını satın almanız mümkün. Satın alma işlemini gerçekleştirmek için CSR (Certificate Signing Request) kodu istenecektir.

Önceki Yazı Mert Can İlter Resmi Web Sayfası
Sonraki Yazı Kişisel Blog Yazarlığı Nasıl Yapılmalı?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 168 yazı bulunuyor

21 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

1 Yorum

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?