Sosyal Ağları Nasıl ve Hangi Amaçla Kullanıyorsunuz?

Sosyal ağlar, genel olarak insanların internet üzerinden birbirleri iletişim kurduğu sitelerdir. Sosyal ağlar sıfır maliyetle kurulduğu, erişim olanaklarının çok daha kolay olduğu, basit bir şekilde kullanılabildiği için çok geriş kitleler tarafından kullanılmaktadır. Gürümüzde insanlar birbirleri ile iletişime geçmek için sosyal ağları kullansa da ürün ya da hizmet tanıtımı, bir olayın duyurulması, kampanyaların ilan edilmesi gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir. Sosyal ağlar genel olarak fotoğraf paylaşım siteleri, video paylaşım siteleri, profesyonel ağ siteleri, blog siteleri, içerik etiketleme siteleri gibi çok sayıda siteleri içermektedir. Sosyal ağlara sosyal medya adı verilmektedir ve geleneksel medyaya göre çok daha geniş kitlelere çok daha kısa sürede ulaşılabilmektedir. Bu nedenle bir ürünü ya da bir kampanyayı duyurmak için sosyal ağların kullanılması mümkündür. Bunun yanı sıra sosyal medya, insanların internet üzerinden birbirleriyle diyalog ve paylaşım yaptıkları mecradır.

 

İnsanlar sosyal ağları zaman ve mekan kısıtlaması olmadan her tür amaçla kullanabilmektedir. Kullanıcılar, mobil tabancı sosyal medya siteleri üzerinden nerede olularsa olsunlar anlık paylaşımlar yapabilmektedir. İnsanla sosyal medya platformlarında birbirleri ile buluşmakta ve iletişim kurmaktadır. Sosyal ağlar aracılığı ile insanlara yardım edilebilmekte, yardım alınabilmekte, soru sorulabilmekte ve sorulara cevap verilebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında sosyal ağların eğitim amaçlı olarak kullanıldığı da söylenebilmektedir. Sosyal medya siteleri ticari olarak da kullanılabilmektedir. Sosyal medya siteleri, bloglar, iş ağları, kurumsal sosyal ağlar, forumlar, fotoğraf paylaşımı, video paylaşımı, ürün ve hizmet değerlendirmeleri gibi birçok farklı şekillerde internet kullanıcılarının karşısına çıkmaktadır.

 

Sosyal ağlar nasıl kullanılır denildiğinde internetin bulunduğu her yerden kullanılır denilmektedir. Kullanma amacı ise kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Sosyal ağlar haber paylaşımı için de kullanılabilmektedir. Meydana gelen bir olay, sosyal medya platformu üzerinden paylaşılabilmekte, insanlar haberdar edilebilmektedir. Reklam amaçlı kullanımlarda da ürün ya da hizmetin tanıtımı yapılabilmektedir. Sosyal meydanın geleneksel medyaya göre farklı avantajları vardır. En büyük avantajı da bilgilerin anlık olarak duyurulabilmesidir. Sosyal ağlarla bir olay hem görüntülü hem de yazılı olarak anında duyurulabilmektedir. Sosyal medyanın bir başka avantajı da hızıdır ve geleneksel medyanın bu hıza ulaşması mümkün değildir.

Önceki Yazı Blog Yazmak İstiyorum, Nasıl Başlamalıyım?
Sonraki Yazı Diş Kanaması ve Oruç Bozulması Hakkında

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 156 yazı bulunuyor

20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Sosyal Medya 2 Yorum

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya, en etkili pazarlama uygulamalarının yapıldığı platformlar arasında yer almaktadır. Facebook, Twitter, Linkedin sosyal medya siteleri üzerinden yapıla tüm pazarlama stratejilerine sosyal medya pazarlama denilmektedir. Hizmet ya da ürünün

Sosyal Medya 1 Yorum

Sosyal Medya’da Hastag Kullanımı

Merhaba değerli okurlarım, bloggerların ve müşterilerine ulaşmak isteyenlerin en çok başvurduğu yöntemlerden biri olan hastag ile paylaşım son zamanlarda popüleritesini iyice artırmış durumda. İnsanların müşteri potansiyelini artırmak için çeşitli yöntemlere başvuruyor,

Sosyal Medya Yorum Yok

Websiteleri İçin Twitter’ı Faal Kullanmak

Twitter’ı Faal Kullanmak web sitelerine hit kazandırmak için gerçekten bulunmaz bir fırsat, çünkü ücretsiz binlerce kişiye ulaşmanın en uygun yöntemi sosyal medyadır, ülkemizde en çok kullanılan yada reklam yapıp etkin

3 Yorum

 1. Ömer Gökyar
  Haziran 15, 20:46 Reply
  Açıkcası internette yazdığım yazılar, videolarımdan v.s edindiğim arkadaşları toplama aracı olarak kullanıyorum. Onun dışında zarardan başka hiçbir şey değil.
  • Mert Can İlter
   Haziran 19, 12:12 Reply
   Yorumun için teşekkür ederim, genelde birçok kişi çevresi için kullanır zaten, bakış açına göre haber bilgi alma vs gibi de etkili kullanılabilir, bence ne istediğine göre değişir zararlı yönlerini gördüğünde uzaklaşmayı bilmek gerek sadece..
 2. Serdar SEZEN
  Haziran 21, 21:28 Reply
  Google reklam algoritması da artık arama yaptığın keywordlere göre reklam gösterimi sağladığına göre, karşınıza çıkan sonuçlar sizlerin mutlaka arayarak sonuca ulaşmak istediğiniz bilgiler olarak nitelendiriyorum. Bu işin sanırım mantıklı açıklaması da bu olsa gerek.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?