Blog Yazmak İstiyorum, Nasıl Başlamalıyım?

9
702

Blog yazmak, fikir ve düşüncelerin internet teknolojisi kullanarak başkalarına aktarmanın en kolay yoludur. İnsanlara bilgi sunmak, iş hayatında da kişileri ön planda tutan önemli yeteneklerden biridir. Günümüzde içerik üretmek, pazarlamanın da en önemli aşaması haline gelmiştir. Bu sayede iş teklifleri almak da mümkün olmaktadır. Blok yazmak için atılacak ilk adım bir blog sitesi sahibi olmaktır ancak bu yeterli değildir. Çünkü yazıların insanlara ulaşabilmesi için blog sitesinin ziyaretçi trafiğinin belli bir düzeye ulaşması gerekmektedir ve bu da sabır isteyen bir durumdur. Blog yazmaya başlamak için de öncelikle okunabilir ve paylaşılabilir metinler yazılmalıdır. İçeriklerin insanların sorularına cevap verebilir özellikte olması da gereklidir.

 

Blog yazmak için doğru alan adı alınmalıdır. Hangi konularda blog yazılacağı, hangi sorulara cevap verileceği planlandıktan sonra alan adının da içeriklerle ilgili fikir verecek özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede yazılar arama motorları tarafından kolayca bulunabilmektedir. Güvenilir tasarım da önemli bir ayrıntıdır. Blogun tasarımı ile bizzat ilgilendirmek gereklidir. Ziyaretçilere terk edilmiş bir blog havası verildiğinde, makaleleri okumak için kimsenin gelmeyeceği bilinmelidir. Özgün içeriklere de dikkat edilmelidir Blog yazmaşa başlayanların yaptıkları hataların başında özgün içerik üretmemek gelmektedir. Bu hataya düşmemek için kesinlikle bir başka blog sitesinden konu araştırılmamalı, sadece kişinin kendi düşüncelerinden oluşan bir içerik hazırlanmalıdır. Blog yazmaya başlarken konu sıkıntısı yaşamamak için daha dar bir kapsama sahip blog tercih edilmelidir.

 

Blog yazmak isteyen ancak nasıl başlayacağını bilmeyen kişilere öncelikle içeriklere dikkat edilmesi gerektiği söylenmektedir. Sonrasında ise blog sitesi temasının araştırılması gerektiği belirtilmektedir. Sitenin içeriğine uygun bir temanın bulunmasının ardından içeriğinin doldurulması aşamasına gelinmektedir ancak içerikler de benzersiz olmalıdır. Ayrıca düzenli olarak içerik girmek de önemlidir. Sık güncellenmeyen bir sitenin arama motorları tarafından dikkate alınmayacağı bilinen bir gerçektir. Ayrıca bir günde birden fazla içerik ekleyip sonraki günlerde sitenin durağan bir hale gelmesindense, günde bir içerik girilip bunu her güne yaymak çok doğru bir davranış olmaktadır. Düzenli içerik eklenen, içerikleri ilgi çekici olan bir sitenin ziyaretçi sayısının artacağı da bilinen bir gerçektir.

Güzel bir rehber tavsiye edecek olursam, burada yer alan blog açma makalesine göz atabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz…

9 YORUMLAR

  1. Bence tasarıma,temaya takılmadan hangi konularda yazacağını belirlemek ve haftalık plan yaparak ilk adımı yapmak lazım. 20-30 içerik oluştuktan sonra e bülten, paylaşım ve pazarlama konularını araştırmak lazım.

  2. Bütün kişiler bir marka artık, kişisel blog ve sosyal medya yönetimi de bir markaya yakışır şeklide yapılmalı ve planlanmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz