Blog Yazmak İstiyorum, Nasıl Başlamalıyım?

Blog yazmak, fikir ve düşüncelerin internet teknolojisi kullanarak başkalarına aktarmanın en kolay yoludur. İnsanlara bilgi sunmak, iş hayatında da kişileri ön planda tutan önemli yeteneklerden biridir. Günümüzde içerik üretmek, pazarlamanın da en önemli aşaması haline gelmiştir. Bu sayede iş teklifleri almak da mümkün olmaktadır. Blok yazmak için atılacak ilk adım bir blog sitesi sahibi olmaktır ancak bu yeterli değildir. Çünkü yazıların insanlara ulaşabilmesi için blog sitesinin ziyaretçi trafiğinin belli bir düzeye ulaşması gerekmektedir ve bu da sabır isteyen bir durumdur. Blog yazmaya başlamak için de öncelikle okunabilir ve paylaşılabilir metinler yazılmalıdır. İçeriklerin insanların sorularına cevap verebilir özellikte olması da gereklidir.

 

Blog yazmak için doğru alan adı alınmalıdır. Hangi konularda blog yazılacağı, hangi sorulara cevap verileceği planlandıktan sonra alan adının da içeriklerle ilgili fikir verecek özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede yazılar arama motorları tarafından kolayca bulunabilmektedir. Güvenilir tasarım da önemli bir ayrıntıdır. Blogun tasarımı ile bizzat ilgilendirmek gereklidir. Ziyaretçilere terk edilmiş bir blog havası verildiğinde, makaleleri okumak için kimsenin gelmeyeceği bilinmelidir. Özgün içeriklere de dikkat edilmelidir Blog yazmaşa başlayanların yaptıkları hataların başında özgün içerik üretmemek gelmektedir. Bu hataya düşmemek için kesinlikle bir başka blog sitesinden konu araştırılmamalı, sadece kişinin kendi düşüncelerinden oluşan bir içerik hazırlanmalıdır. Blog yazmaya başlarken konu sıkıntısı yaşamamak için daha dar bir kapsama sahip blog tercih edilmelidir.

 

Blog yazmak isteyen ancak nasıl başlayacağını bilmeyen kişilere öncelikle içeriklere dikkat edilmesi gerektiği söylenmektedir. Sonrasında ise blog sitesi temasının araştırılması gerektiği belirtilmektedir. Sitenin içeriğine uygun bir temanın bulunmasının ardından içeriğinin doldurulması aşamasına gelinmektedir ancak içerikler de benzersiz olmalıdır. Ayrıca düzenli olarak içerik girmek de önemlidir. Sık güncellenmeyen bir sitenin arama motorları tarafından dikkate alınmayacağı bilinen bir gerçektir. Ayrıca bir günde birden fazla içerik ekleyip sonraki günlerde sitenin durağan bir hale gelmesindense, günde bir içerik girilip bunu her güne yaymak çok doğru bir davranış olmaktadır. Düzenli içerik eklenen, içerikleri ilgi çekici olan bir sitenin ziyaretçi sayısının artacağı da bilinen bir gerçektir.

 

Önceki Yazı Yulin Vahşeti Neden Durdurulamıyor? Yulin Vahşetine Dur Deme Vakti!
Sonraki Yazı Sosyal Ağları Nasıl ve Hangi Amaçla Kullanıyorsunuz?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 136 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Bloglama 6 Yorum

Olumsuz Blog Yorumları İle Nasıl Başa Çıkılır?

Blog sitesinde yorum özelliği bulunuyorsa olumlu olduğu kadar olumsuz yorumlarla da karşılaşma olasılığı fazladır. Olumsuz yorumlar, her blog yazarının karşılaşmak istemeyeceği yorumlardır. Ancak bu yorumlar, blog sitesinin daha gerekçi bir

Bloglama Yorum Yok

Etkili Blog Yazıları Nasıl Yazılır?

Blog, insanların bilgi almasını sağlayan önemli bir araçtır ve buradaki blog yazılarının da hem imla kurallarına uygun, hem de etkili olması gereklidir. Peki, etkili blog yazıları nasıl yazılır? Öncelikle yazıların

Bloglama 2 Yorum

Blog Yazarlığı Meslek Olur Mu?

Blog yazarlığının bir meslek olarak algılanması, markaların kendi blog hesaplarını açmasıyla mümkün olabilecek bir iştir. Ancak blog yazarak gelir elde etmek mümkündür. Bunun için kişisel blog sayfalarının özgün ve ilgi

5 Yorum

 1. Betül
  Haziran 19, 12:07 Reply
  Elinize sağlık başarılı bir yazı olmuş bloğunuzu sürekli takipteyim...
 2. Erol Apaydın
  Eylül 05, 13:07 Reply
  Benim gibi blog hayatına yeni başlayanlar veya başlayacaklar için faydalı bir yazı olmuş tebrik ederim.
 3. Mehmet Emre Baş
  Eylül 23, 10:45 Reply
  Bence tasarıma,temaya takılmadan hangi konularda yazacağını belirlemek ve haftalık plan yaparak ilk adımı yapmak lazım. 20-30 içerik oluştuktan sonra e bülten, paylaşım ve pazarlama konularını araştırmak lazım.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?