Şerefli Sokak Satıcıları

İnsanlık ne zor işmiş be kardeşim, her gün farklı onlarca hikâyeye tanık olmak insanların yaşantılarına şahit olup hüzünlenmek ya da bazılarına göre banane demek, insanlarda neden hiç düşerim korkusu yok acaba neden ben havası ile dolanıyorlar. Takım elbisesi, bmw – audi si ile işe giden büyük insanlar neden bu şekilde yaşamayan insanları alt kademeden insan olarak nitelendiriyorlar? Birçok insan zor şartlarda farklı yerlerden gelmiş insanca yaşamaya çalışıyorken neden ezilmemek için çırpınsınlar neden böyle bir şeye ihtiyaç duysunlar?

Sokak satıcıları

Ülkenin yarısı sabah evinden çıkarak para kazanmaya gidiyor, kimisi plaza’ya kimisi ofise, kimi tamirhane, tekstil atölyesine kimisi de sokaklara.. Şerefi ile işini yapmaya çalışan herhangi birini horlamak neden? Sokak’da broşür dağıtan ya da anketörlük yapan birine acelem var demek. Çoğu insan acelesi olmadığı halde acelem var diyerek anketörden kaçmak.. Ne gerek var böyle bir şeye vakit ayırmak istemiyorum canım istemiyor demek yerine neden yüz çevirmek?

Süper marketlerden su alıyoruz sık sık, ya da orta çaplı büfelerden herkesin kazanmaya ihtiyacı var elbette peki sokak ’da su mendil satanların? Mendil veya su satan kişiler genellikle çok küçük yaştaki çocuklar ya da büyük yaştaki engelli bir büyüğümüz. Onların neden kazanmaya hakkı yok?

Sokak satıcılarının birçoğu iş adamlarından büyük mevkii de çalışan insanlardan daha gururlu haram yada haksız kazanç yemeyen kişiler.. Böyle insanları kırmak incitmek için neden çaba gösterir ki insanlar?

 

Hele ki 5-6 yaşlarında su satan ufak kız çocuklarından 1 su alıp 3-4 tane madeni para verdiğinizde uuv diyerek sevinmesi ve arkadaşına baak demesi aynı anda hem içinizi yakıp hem de onun gülümsemesi ile gülümsemenizi sağlayabiliyor.

Sokak’daki herkes göründüğü gibi  olmayabilir elbette, benim en sevmediğim nokta ise sokakta sadece dilenen insanlar, 1-2 gün haksız kazanç sağladın bunu yaptın  madem insanlar sana acıdığı için para verdi bundan sonraki günler insanların sana acıyarak para vermesi yerine kazandığının birazı ile peçete su alıp şerefinle kazanmaya çalışsan insanlar belki daha güzel olur.

İnsanların neden burnu kalkıp yaşamayı seviyor acaba? Güzel örnek olabilecek şeylerden uzak durup kötümserliğe doğru ilerliyor? Hayat boyu güzel insanlarla karşılaşırsınız inşallah şerefli sokak satıcıları..

Olaylara birçok farklı yönden bakmak mümkün. Sağlık başta olmak üzere, korsan vb. olaylar benim düşüncelerimin dışında yer alıyor elbette korsana karşıyım bu durumu dikkate alarak okursanız sevinirim.

Önceki Yazı İşletmeler Sosyal Medya’dan Nasıl Faydalanır?
Sonraki Yazı Bayramlarda Araç Kiralama ve Erken Rezervasyon

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 158 yazı bulunuyor

<p>20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.</p>

Benzer Yazılar

Yaşam Yorum Yok

Uçuş Korkusu Atlatma Yöntemleri

Merhaba değerli okurlarım, son zamanlarda fazla uçak yolcuğu yaptım ve uçağa bineceklerdeki korkuları gördüm ve bu korkularının nedenini merak ettim daha sonra hem korkan 1-2 kişi ile sohbet etme fırsatım

Yaşam Yorum Yok

Durma! Sende Kan Ver, Can Ver

Merhaba değerli okurlarım, kan bağışı oranı son zamanlarda artsa da geçmiş yıllarda kan bağışı oranı çok azdı ne yazık ki. Son zamanlarda bilinçlenen halkımız sayesinde kan bağışı oranı arttı ve bende

Yaşam 1 Yorum

Yulin Vahşeti Neden Durdurulamıyor? Yulin Vahşetine Dur Deme Vakti!

Çinlilerin bu vahşeti yanı sıra bazı insanların, buna tepki göstermemesi hatta bir çoğunun damak zevki gibi cümleler kurması da hayret verici geliyor insana, çinliler bunu diyebiliyor fakat hayret verici durumlardan

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!