Şerefli Sokak Satıcıları

0
317

İnsanlık ne zor işmiş be kardeşim, her gün farklı onlarca hikâyeye tanık olmak insanların yaşantılarına şahit olup hüzünlenmek ya da bazılarına göre banane demek, insanlarda neden hiç düşerim korkusu yok acaba neden ben havası ile dolanıyorlar. Takım elbisesi, bmw – audi si ile işe giden büyük insanlar neden bu şekilde yaşamayan insanları alt kademeden insan olarak nitelendiriyorlar? Birçok insan zor şartlarda farklı yerlerden gelmiş insanca yaşamaya çalışıyorken neden ezilmemek için çırpınsınlar neden böyle bir şeye ihtiyaç duysunlar?

Sokak satıcıları

Ülkenin yarısı sabah evinden çıkarak para kazanmaya gidiyor, kimisi plaza’ya kimisi ofise, kimi tamirhane, tekstil atölyesine kimisi de sokaklara.. Şerefi ile işini yapmaya çalışan herhangi birini horlamak neden? Sokak’da broşür dağıtan ya da anketörlük yapan birine acelem var demek. Çoğu insan acelesi olmadığı halde acelem var diyerek anketörden kaçmak.. Ne gerek var böyle bir şeye vakit ayırmak istemiyorum canım istemiyor demek yerine neden yüz çevirmek?

Süper marketlerden su alıyoruz sık sık, ya da orta çaplı büfelerden herkesin kazanmaya ihtiyacı var elbette peki sokak ’da su mendil satanların? Mendil veya su satan kişiler genellikle çok küçük yaştaki çocuklar ya da büyük yaştaki engelli bir büyüğümüz. Onların neden kazanmaya hakkı yok?

Sokak satıcılarının birçoğu iş adamlarından büyük mevkii de çalışan insanlardan daha gururlu haram yada haksız kazanç yemeyen kişiler.. Böyle insanları kırmak incitmek için neden çaba gösterir ki insanlar?

 

Hele ki 5-6 yaşlarında su satan ufak kız çocuklarından 1 su alıp 3-4 tane madeni para verdiğinizde uuv diyerek sevinmesi ve arkadaşına baak demesi aynı anda hem içinizi yakıp hem de onun gülümsemesi ile gülümsemenizi sağlayabiliyor.

Sokak’daki herkes göründüğü gibi  olmayabilir elbette, benim en sevmediğim nokta ise sokakta sadece dilenen insanlar, 1-2 gün haksız kazanç sağladın bunu yaptın  madem insanlar sana acıdığı için para verdi bundan sonraki günler insanların sana acıyarak para vermesi yerine kazandığının birazı ile peçete su alıp şerefinle kazanmaya çalışsan insanlar belki daha güzel olur.

İnsanların neden burnu kalkıp yaşamayı seviyor acaba? Güzel örnek olabilecek şeylerden uzak durup kötümserliğe doğru ilerliyor? Hayat boyu güzel insanlarla karşılaşırsınız inşallah şerefli sokak satıcıları..

Olaylara birçok farklı yönden bakmak mümkün. Sağlık başta olmak üzere, korsan vb. olaylar benim düşüncelerimin dışında yer alıyor elbette korsana karşıyım bu durumu dikkate alarak okursanız sevinirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz