Rootlu Android Cihazlarda Google Play Hatası

1
500

Rootlu telefonların sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. Bir Android telefona root atmak, sistem dosyalarının eklenmesine, düzenlenmesine veya silinmesine imkân tanımaktadır; bu da sistemde çeşitli değişiklikler yapılmasına ve root erişimi gerektiren uygulamaların kullanılmasına olanak tanır. Root işlemi riskler taşısa da kullanıcılara tam kontrolüne izin verdiği için her zaman tercih edilmekte. Root yapmak tavsiye edilmeyen hatta cihazları garanti kapsamından çıkaran bir işlem. Tecrübesiz ellerde cihazları kullanılamayacak hale getirebilme riski olmasına rağmen Google Play Store’da bile rootlu cihazlara özel android uygulamaları bulunmakta. Bu uygulamalar kullanıcıların roota yönlenmesini sağlıyor. Google son dönemde, root edilmiş cihazlar konusunda önemli bir politika değişikliğine gitti.

Rootlu cihazlar uygulamaları indiremeyebilir!

Yaklaşık olarak 6-7ay önce Netflix, Google Play Store’daki uygulamasının rootlu Android cihazlarını artık desteklemeyeceğini açıkladı. Bu durumun sebebinin Google’ın Widevine DRM koruması olduğu iddia edildi. Sadece Netflix için geçerli olduğu düşünülen durum, aslında Google Play Store’daki tüm uygulamaları kapsayabilir.

Google Play geliştirici konsolundaki yeni değişikliklere göre, geliştiriciler artık Play Store’daki uygulamalarının rootlu Android cihazlar için kullanılmasını isteyip istemediklerine karar verilebilirler. Yani geliştirici eğer isterse root edilmiş cihazların uygulamasını indirmesini engelleyebilir. Netflix’in de bu politika çerçevesinde bir tercih yaptığı anlaşılıyor. Google’ın uygulamaya koyduğu bu radikal değişiklik, tabiki kullanıcıların Play Store dışındaki kaynaklardan uygulamaları indirmesini engellemiyor. Ama resmi ve güvenli bir mağazadan uygulama indirememek gerçekten kötü bir durum.

Google’ın bu hareketi rootlu cihazlara sahip olan kullanıcıları mutlaka etkileyecek. Fakat bu kullanıcılar, uygulamaların APK dosyalarını nereden indirebileceklerini çok iyi bildikleri için çok büyük bir etki yapmayacaktır. Whatsapp APK Play Store yerine Whatsapp APK gibi APK dosyalarına yönelmenin kullanıcılar için büyük güvenlik riski taşıdığı unutulmamalı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz