QR Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
168

QR kodu, diğer adıyla kare kod yeni nesil iki boyutlu bir barkod türüdür. Japon şirketi Denso Wave firması tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. “
Hızlı Yanıt” anlamına gelen Quick Response kelimelerinin baş harflerinden “QR” kısaltması kullanılmaktadır. QR kod içeriği herhangi bir veri olabilmektedir. Yazılımlar aracılığıyla cep telefonları QR kodu okuyabilmektedirler. Kare şeklinde beyaz fon üzerine siyah renkli desenlerden meydana gelmektedir ve barkodlardan çok daha fazla veri depolayabilmektedir. QR kodu sistemini kullanabilmek için cep telefonu veya tabletlere QR Kodu Uygulaması indirilip, uygulama üzerinden cihazın kamerası açılır ve kod kameraya taratılarak okutulması yeterli olacaktır.


QR KOD İLE NELER YAPILABİLİR?
QR kodu ile neler yapılabileceği aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır:
Web sitesi tanıtımı
Sesli arama
SMS gönderme
E-posta gönderimi
Kartvizit üzerine QR kod basımı (İletişim ya da adres bilgilerinin olduğu içerik)
Wi-fi şifrelerinin otomatik algılanması (Mekanlarda QR kodu okutularak internete bağlanma)
Etkinlik ve müze biletleri üzerine basımı
Ürün ve kampanyalar ile ilgili link sayfalarına yönlendirebilecek reklamlarda kullanımı
Boarding pass ve bagaj takibi için biletlere ve etiketlere basımı
Gezi ve turizm için kullanımı (şehir tanıtımı ve harita bilgisi)
Bankamatiklerde kart kullanımı olmadan cep telefonu ile,para çekme, para yatırma gibi ilgili işlemlerin yapımı gibi daha da örneklerini çoğaltabileceğimiz işlemlerde de QR kod kullanılabilmektedir.


QR KOD SİSTEMİNİN AYRICALIKLARI
QR Kodu sisteminin getirdiği ayrıcalıkların ilk sırasında birçok bilginin QR kod ile karşı tarafa aktarılması ve yayınlanması sağlanmaktadır. Örneğin, metin, makale, video gibi görsel ya da yazılı içeriklerin paylaşımı yapılabilmektedir. Birçok ürün, kampanyalar, tanıtımlar ile ilgili bilgiler vererek tüketicinin doğrudan etkileşim kurmasını sağlamaktadır. Müzelerde QR kodu okutularak hem müze hem de içinde yer alan eserler hakkında bilgilere ulaşılmasını sağlamaktadır.
Ayrıca etkinliklerde çekiliş ve indirimler için bir pazarlama aracı olarak da kullanılabilir. QR kodu, barkodlara nazaran kapsamlı her yönden taranabilmesi nedeniyle daha hızlı okunmaktadır. Hata düzeltme özelliği sayesinde kodun üzerinde herhangi bir silinme ya da hasar olmasına rağmen %30’a kadar başarılı bir şekilde okuma sağlamaktadır. Barkodlara göre onda bir oranında daha küçüktür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz