PHP Nedir? Ne İşe Yarar – 2

0
314

Php (HypertextPreprocessor, öncesinde ise Personal Home Page), dinamik web sayfaları hazırlamak adına geliştirilmiş için bir programlama dilidir. 1995 yılında yazılım uzmanı RasmusLerdorf tarafından programlanmış ve icat edilmiştir.
Php kullanımının en ayrıcalıklı yanı yeni kullanıcılar için öğrenmesinin kolay ve hızlı olması ve profesyonel kullanıcılar için de ileri seviye özellikler de ayrıca içermesidir. Form verisi toplamak, sunucuda dosya yönetmek vb. çeşitli fonksiyonları yapabilmektedir. Herhangi bir derleme işlemi ihtiyacı bulunmamaktadır. Kodu yazıp hemen çalışması sağlanmaktadır. Bunun nedeni de betik bir dili olmasıdır. PHP kodları “” etiketleri arasına yazılmaktadır. Windows gibi programlardan bağımsız olarak da çalışabilmektedirler. HTML’de her sayfayı baştan yazmak yerine, tek bir PHP dosyası kullanarak yapı bölümlerini bileşen haline getirip her sayfada defalarca yazmadan çıktı alabilir, web sayfalarını yönetilebilir ve dinamik bir hale getirebilirsiniz. Bu da onu diğer betik dillerden ayıran en önemli özelliğidir diyebiliriz.


PHP AVANTAJLARI NELERDİR?
PHP, herhangi bir lisans ücreti istemeyen ücretsiz bir sistemdir. İşin aslı Linux tabanlı olmasına karşın, sanal sunucular ile birçok işletim sisteminde problemsiz bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Açık kaynak kodlu olduğu için geliştirilmesi mümkündür. Mysql, mssql, oracle gibi birçok veritabanı ile çalışır ve tüm işletim sistemleri içerisinde çalışmaktadır. İnternet üzerinden ücretsiz şekilde PHP dersleri alınabilir, çalışma mantığı bakımından karmaşık değildir diyebiliriz. Oldukça hızlıdır ve çalışma motoru hemen kodları anlayıp ona göre çıktı oluşturacaktır. Bir notepad yardımıyla dahi kod yazılabilmektedir. Birçok yardımcı öğe sayesinde excele belge aktarma, excel dosyası ya da pdf dosyası oluşturma gibi işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir.

PHP NASIL KULLANILIR?
PHP sayesinde herhangi bir blog sitesinden arama motoru, Facebook twitter ve online oyunlar gibi geliştirilen ve gelişime devam eden web siteleri yapabilmek mümkündür. Hayal edilebilecek her şey yapılabilmektedir.
Öncelikle bilgisayarda bazı yerel sunucu modüllerin bulunması gerekmektedir. Bu tür modüllerin tek bir pakette olduğu bazı hazır programlar da mevcuttur. Örneğin, XAMPP ve WAMP Server adlı programlar bu niyetle hazırlanmıştır ve pek çok yazılımcı diğer taraftan geliştirici tarafından tercih edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz