Google Penalty Nedir ?

0
187


Google penalty uygulaması kısaca Google arama motorunun belli sebeplerden dolayı sitelere vermiş olduğu cezalar olarak nitelendirilebilmektedir. Bir web sitesinin Google siteminde sık görüntülenmesi, daima arama hacim sonuçlarında üst sıralara taşınmasını sağlayacaktır.
Google algoritmasında bazı nedenlerden dolayı ziyaretçi ve tıklanma kayıplarının ortaya çıkması sitelerin penalty gibi cezalar almasına neden olabilmektedir. Google penalty uygulaması Google’nin kalitenin artırılmasını hedeflemesi üzerine oluşturulmuş olduğu bir yönergedir. Bu uygulamanın ortaya çıkmasından sonra web siteleri bu cezalardan etkilenmemek ve aranma hacimlerinde daima üst sıralarda olabilmek için Seo danışmanlığı hizmeti almaya başlamıştır.


Google Penalty Cezaları Nelerdir?
Google Penalty uygulamasını her geçen gün sayıca artan siteler arasında başarılı olanları ön plana çıkarabilmek ve spam siteleri belirlemek amacıyla hayata geçirmiştir. Bu uygulama sayesinde sitelerin verimli bir şekilde çalışılması yönetilirken, siteler arasında rekabet hızla artırılmaktadır. Bir site penalty cezasını manuel, algoritmik ve otomatik olarak alabilmektedir. Bunun yanı sıra Google Penaltı cezaları en sık şu nedenlerle verilebilmektedir;
Ücretli Bağlantı Satma:Sitede herhangi bir bağlantı ücretli olarak satılıyorsa bu durumda Google sizi direkt olarak spam işaretleyerek penalty cezası vermektedir.


404 Hatalı Sayfalar:Sitede kırık linklerin fazla sayıda olması durumunda Google bu duruma temkinli yaklaşarak Penalty cezaları verebilmektedir.


Tekrarlanan İçerik:Site içerisinde paylaşılan bilgi içeriğinin içerisinde sürekli tekrarlayıcı kelimelerin bulunması Google Penalty uygulamasına maruz kalınmasına neden olacaktır.
Anahtar Kelimenin Çok Sayıda Geçmesi: Sitenin içerisinde paylaşılan bir içerikte anahtar kelime olarak belirlenen kelimenin çok sayıda kullanılması tekrara düşürmesi sebebiyle Penalty cezasının alınmasına neden olacaktır.


Sahte Yorumlar:Herhangi bir web sitesinde sahte ve anahtar kelimenin yoğun olarak kullanıldığı sahte yorumların bulunması da bu cezaya maruz kalmanıza neden olabilmektedir.
Tüm bunların yanı sıra gizli içerik, robots hataları, aşırı dış bağlantılar, başlık etiketinin sık kullanılması, ortak bağlantı zinciri, çalıntı içerikler, siyah şapka Seo, sitede bulunan zararlı yazılımlar gibi birçok nedenle Google Penalty uygulamasının devreye girmesine neden olarak sizi arama hacminde alt sıralara düşürebilmektedir.


Google Penalty Cezası Alan Sitelere Ne Yapılabilir?
Google sisteminde bilmediğiniz bir nedenden dolayı hızlı bir gerileme yaşadıysanız, herhangi bir manuel uyarı aldıysanız, sitenizde köklü değişiklikler yaptıysanız ve firma isminiz yazıldığında bile siteniz üst sıralarda çıkmıyorsa bu durumda Google Penalty cezasına maruz kaldığınız söylenebilmektedir. Bu durumda öncelikle sakin davranarak bu durumun üstesinden gelmeniz gerekecektir. Öncelikle Webmaster Console Manuel işlem alanını kontrol ederek cezanızın ne olduğu yönünde detaylı bir bilgi almanız gereklidir. Sonrasında karşılaşılan ceza ile ilgili hataları düzeltmeniz gerekecektir.


Gerekli hataları düzelttikten sonra Google Penalty uygulamasına yeniden değerlendirme talebinde bulunmalısınız. Değerlendirme talebiniz olumlu karşılandığında siteniz eski gücüne yeniden kavuşabilecektir. Google Penalty cezalarına düşmemek için bilinçli bir Seo ile çalışmak, kaliteli ve özgün içerikler üretmek, Google’nin beklenti ve talepleri doğrultusunda sitenin yönetimini üstlenmeniz başarılı olabilmenizi sağlayacak en önemli detaylar arasında bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz