Emoji Nedir ve Emoji Bağımlılığı

0
170

Merhaba değerli okurlarım, son zamanlarda sosyal medya ile popüleritesini artıran emojiler  yani duygusal ifadelerin konuşma alışkanlıklarımızı büyük oranda değiştiriyor. Sosyal medya kullanırken(facebook, twitter, instagram, tumblr) da veya arkadaşlarınız ile mesajlaşırken ne kadar duygusal ifade kullandığınıza bir bakalım. Swyft Media’ya göre Amerika’nın yüzde 74’ü günlük yaşamında sticker ve emoji kullanımına büyük oranda yer veriyormuş. Bu oranda günde ortalama 96 emoji veya sticker kullanımına tekabül ediyor.

Peki böylesine yoğun emoji kullanımının konuşma alışkanlıklarımıza psikolojik olarak etkisi nedir bağımlılık sayılır mı?

Araştırmalara göre yoğun olarak emoji ve sticker kullanımına devam eden kullanıcıların konuşma algılarında farklı duyguları ifade etmek için ilk canlanan imge emojiler olmaya başlıyor. Bu da demek oluyor ki konuşmanızda üzgün bir ton kullanmak istediğinizde beyniniz ilk olarak Facebook, Whatsapp vb yerlerde kullandığınız o asık suratı canlandırıyor. Yapılan bir başka araştırmada da Instagram kullanıcıları baz alınarak fotoğraflara yaptıkları yorumlarda duygularını nasıl ifade ettikleri konu edinilmiş.Burada da insanların bir duyguyu ifade etmek için ya emoji kullandığı yada emojinin insanlarda oluşturduğu etkiyi kelime ile ifade ettiği tespit edilmiş. Oldukça ilginç. Hayatımızın büyük bir kısmında etkili olmaya başlayan sosyal medya ile birlikte konuşma dahil birçok alışkanlığımız dijitale kaymaya devam ediyor. Bu ne kadar iyi ne kadar kötü tartışılır ancak ilerleyen zamanlarda bunun daha da artığını hep birlikte göreceğimize eminim.

İnsanlar artık enteresan düşüncelere sahipler, kimisi sevimli bulduğundan kimisi uzun yazmaya üşendiğinden kimileri üzüldüğünü yazarak belli etmeye çekindiğin bu emojilere yoğun istek duyuyorlar, sonuç olarak emojilerin kullanım alanı sosyal medya olduğundan insanların kendini daha rahat ifade ettiğini düşündüğü için bu yöntemi kullanıyorlar bence bende kimi zaman kullanıyorum fakat bunu abartmadığıma yani bağımlı olmadığıma eminim sizde bu alışkanlığınızı kontrol edin unutmayın her şeyin fazlası zarardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz