Bootsrap Nedir ?

1
169

Bootstrap, tüm cihazlara uyumlu bir tasarım modellemesi yapabilmek niyeti ile oluşturulan, HTML5 ve CSS3 ile yükseltilmiş, hazır html ve hazır css şablonları içeren açık kaynak kodlu bir programdır.Twitter tarafından güncellemeleri geliştirilmektedir.
Çoğu web sitesinin benzer olması, Bootstrap bileşenlerinin aynı şekilde kullanmalarından kaynaklanmaktadır. Bootstrap açık kaynak kodlu bir sisteme sahip olduğundan dizayn edilmesi ve geliştirilmesi mümkündür. Bootstrap’ın bizlere sağladığı kolaylıklardan yararlanarak bir web sayfası tasarımı yaratmak büyük imkan sağlamaktadır.

Bootstrap, birçok tüm web tarayıcısında problemsiz olarak çalışmaktadır. Açık kaynak kodlu, ücretsiz bir tasarım yapma aracıdır. Kolayca telefonlar, tabletler ve masaüstü bilgisayarlar için isteğinize göre uygun şekilde sitenizin görünmesini sağlayan temalar ve tasarımlar yapabilirsiniz. Bir site için gerekli olan birçok bileşeni, örneğin, form ögeleri, etiketler, tablolar, uyarı ve bilgi metinleri, navigasyon gibi birçok tasarım çeşidini içinde barındıran Bootstrap, tasarım yaparken bu elementleri kullanarak bütün cihazlara uygun tasarımlar geliştirmenizi sağlamaktadır. Başka bir deyişle, her şeyi hazır olan kodlarla yeni bir tasarım ortaya çıkartmakoldukça pratik olacaktır. Yapmanız gereken tek şey çağırmaktır.

BOOTSTARP İLE NELER YAPILABİLİR?

Bootstrap teknolojisi tasarım yaparken büyük kolaylık sağlamaktadır. Bir web sitesi için gerekecek tüm bileşenleriiçerdiğinden dolayı, bir siteyi tamamen bir bütün olarak tasarlayabilirsiniz.Tasarım öğesi hazır olarak sunulmuş ihtiyacınız olan kodları kopyala yapıştır yöntemiyle çalışılabilmektedir. İnternetin yaygın olarak kullanılması ve hayatımıza birçok teknoloji ile birlikte cihazın da girmesi sonucunda, bu cihazlar teknolojide geliştirilmeye devam ediliyor. Önceleri yalnızca web siteleri kısmi ölçülerde yapılmaktaydı ancak artık mobil cihazlar gibi aletlere uyumlu hale getirilmek ve bu şekilde geliştirilmek zorunda kaldı. Fakat mobil sitelerin SEO işlemleri açısından önemi nedeniyle yapılan web sitelerinin her ekran boyutuna uyumlu olması artık zorunluhale gelmiştir.


BOOTSTARP KULLANIMI
Bootstrap programcıların genellikle tercih etme sebepleri şu şekildedir:
Başlaması oldukça kolaydır
İyi bir grid sistemi barındırmaktadır
Çoğu HTML öğesi için temel stiller içermektedir.
Kapsamlı bir bileşen listesi olmadır.
Beraberindeki Java Script eklentilerinin uygulamayı daha da cazip hale getirmesidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz