HTML5 Nedir ?

0
364

HTML5,HTML’nin yıllar içerisinde geliştirdiği CSS’in yeni özellikleri ile beşinci sürüme kadar geliştirilmiştir. HTML5 ile kod hataları an aza indirgenmektedir. CSS ile uyumlu hale getirilmiş ve etiketler ile içerik ve görsel olarak arama motorlarında oldukça kolaylık ve verimlilik sağlamaktadır.
HTML4’teki uzun etiketler kısaltılmaya gidilmiş, HTML5 sisteminin geliştiricisi ile sunulmuştur. Henüz geliştirilme aşamasında olmasına rağmen birçok tasarımcının tercihi olmaktadır.


HTML5’İN ORTAYA ÇIKIŞI
HTML5, beşinci ve şu anlık son sürümdür. İnternet ilk kullanılma başlandığından beri kullanıcılar ve yazılımcılar için daima en iyi seviyeye çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu yüzden sürekli gelişim ve değişim halindedir. Uzun etiketlerin kısaltılması gibi farklılıklar hız ve kullanım açısından kullanıcılara ve yazılımcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bunların sonucunda daha çok verimli almamızı sağlayacak HTML5 ortaya çıkarılmıştır. HTML5 sistemi tarayıcıların son sürümlerinde desteklenmektedir. Büyük ve küçük harf duyarlılığının da kalkmasını sağlamıştır.HTML5 sayesinde arama motorlarının daha kolay anlayabileceği bir yapı geliştirilmiştir.

HTML sistemi ile temiz bir kodlama yapılmakta ve tarayıcıların doğru bir şeklide görüntülenmesini sağlamaktadır. Güncel kod parçacıklarını içermektedir. Böylece efektif, faydalı ve hızlı içerik oluşturulması sağlanmaktadır.


HTML5 SİSTEMİNİN AVANTAJLARI
HTML5, eski sürümler ile karşılaştırıldığında birçok avantaj sağlamaktadır. İlk olarak dahili video ve ses oynatabilme özelliği, html5 sistemi ile tam destek sağlanarak üçüncü parti programlarını kullanmaya gerek duyulmamasını sağlamaktadır. Böylece hatalı web sayfaları sorunu giderilmiştir.
Temiz kod özelliği ise dağınık html kodlu sayfalarda değişik sorunlar çıkarabilmektedir. Web sitelerinde değişiklik yapmayı zorlaştırmaktadır. HTML5 ile temiz kod sistemi oluşturulmuş ve içeriğin daha rahat ve daha hızlı anlaşılması sağlanmaktadır.
Çevrimdışı önbellek özelliği de aktif bir bağlantı gerekmeksizin web sayfasına belirli öğeler yükleyerek değişiklik yapmasına imkan vermektedir. Bağlantıda kopukluk olsa bile temel öğeler yüklenerek sistem çalışır hale getirilmektedir.
Son olarak mobil optimizasyon özelliği de mobil uygulamalar ve web siteleri oluşturmak adına yatay kaydırma işlemine gerek kalmamasını sağlamıştır. Böylece mobil kullanıcıların tamamının web sitelerine daha rahat, kolay, hızlı ve verimli bir şekilde girmelerini sağlayıp diledikleri zaman göz atmalarına olanak sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz