Blog Yazarlığı Meslek Olur Mu?

2
351

Blog yazarlığının bir meslek olarak algılanması, markaların kendi blog hesaplarını açmasıyla mümkün olabilecek bir iştir. Ancak blog yazarak gelir elde etmek mümkündür. Bunun için kişisel blog sayfalarının özgün ve ilgi çekici içeriklerle desteklenmesi gereklidir. Türkiye’de markalar blogger kadroları oluşturmamış ancak blogların gücü de fark edilmiştir. Bazı markaların bloggerlarla iş birliğine gitmeye başladıkları söylenebilmektedir. Markaların yanı sıra e-ticaret sitelerinin de bloglara ihtiyaçları vardır. Bu sitelerin satışlarını artırmak için blog yazarları ile işbirliğine gitmeleri kaçınılmaz bir gerçektir. Ayrıca e-ticaret sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasının en önemli yolu da SEO çalışması ve özgün içerikten geçmektedir. Bu da blog yazarları için önemli bir iş fırsatı anlamına gelmektedir.

Blog yazarlığı şimdilik tam anlamıyla meslek olarak nitelendirilmese de e-ticaret sektöründeki hızlı gelişme ve yoğun rekabet, blog desteğinin alınmasına neden olmaktadır. Çünkü günümüzdeki etkili pazarlama taktiklerinden birisi ürün açıklamalarının özgün içerikle desteklenmesidir. Bu sayede ürünün bulunduğu web sayfası arama motorlarında ilk sırada yer almaktadır. Web sayfasının ilk sıralarda olması da internet kullanıcılarının o ürünle ilgili çok daha kısa sürede bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Bu da ürün satışı anlamına gelmektedir. Hangi sektör olursa olsun bir ürünün satışının yapılabilmesi için tanıtım gereklidir ve bu tanıtım için de içerik oluşturulmalıdır. İçerikler de profesyonel blog yazarları tarafından kolaylıkla oluşturulabilmektedir.

Blog yazarlığının meslek olarak algılanması için bu yazarlıktan bir gelir elde edilmesi gereklidir ve günümüzde bu işten para kazanan insanların olduğu bilinmektedir. Ancak bu kişilere dikkat edildiğinde sitelerinde yer verdikleri içeriklerin tamamının benzersiz olduğu görülmektedir. Bu durumda kopya içeriklere yer vermeyen bir blog yazarının bu işi meslek olarak görmesinde bir sorun olmadığı rahatlıkla söylenebilmektedir. Blog yazarlığını meslek olarak görenlerin iki farklı içerikle türünün olduğunu bilmesi gereklidir. Birinci tür okuyucu için üretilen, ikinci tür ise arama motorları için üretilen içeriklerdir. Kişisel bloglar için yazarın kendisini ne kadar geliştirirse geliştirsin, arama motorları ile ilgili içerik üretmek için de yoğun çaba gösterilmesi gereklidir. Ayrıca bu ikisi arasındaki dengenin de çok iyi tutturulması gereklidir. Arama motorları için üretilen içeriklerin tamamının benzersiz olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede blog yazarlığı yapılarak para kazanmak ve dolayısıyla bu işin meslek olarak görülmesi mümkün olmaktadır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz