Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blog yazmak genellikle basit gibi görünmekte ancak bazı zorlukları bulunan bir iş olarak nitelendirilmektedir. Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler bulunmaktadır. Blog yazımında kullanılan dilin etkisi önemlidir. Ziyaretçiler genellikle bilgi almaya gelen kişilerden oluşmaktadır ancak blogdaki bilgileri okurken yüzlerinde hafif bir tebessüm oluşurmak da önemlidir. Bu tebessüm, blog yazarına güzel bir geri dönüşüm kazandırmaktadır. Lk kez ziyaret eden kişiler bilgi almakta, gelenlerin ikinci kez ziyaret etmesini sağlamak içinse yararlı bilgilerin akılda kalıcı şekilde olması gerekmektedir. İnternette sayısız bloglar vardır ve bunların arasından sıyrılmak için mutlaka bilgiyi tebessümle sunmanın önemi büyüktür. Blog yazarken kullanılan görsellerin etkisi de önemlidir. Görsellerin içerikten daha ilgi çekici olduğu unutulmamalıdır. Kaliteli içerik, anlamlı ve uyumlu görsellerle süslendiğinde çok daha etkili olmaktadır. Temanın etkisi de gözden kaçırılmamalıdır. Uyumsuz renkler ve okunaksız yazılarla dolu bir blog sitesinin ziyaret edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu tür blog sitelerinin göz yorduğu ve bu nedenle tercih edilmediği bilinmelidir. Blog yazılarının uzunluğu da önemlidir. Bir konuyu gereksiz cümlelerle uzatmak, ziyaretçinin sıkılmasına ve yazının tamamını okumadan siteyi terk etmesine neden olmaktadır.

Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında en önemlisi yazı konusunda sıkıntı yaşamamaktır. Kimi zaman konu sıkıntısı çekilebilmekte, ancak blog sitesini güncel tutmak için gereksiz yazılar yazılabilmektedir. Bunlar, ziyaretçilerin gözünden kaçmamakta, dolayısı ile ziyaret eden kişi sayısının azalmasına neden olabilmektedir. Böyle durumlarda uzun olmayan ancak yararlı bilgileri paylaşmak, blogu kurtaran en etkili yöntemlerin arasındadır. Blog yazarken faydalı olmak, tartışmalar yaratmak, eğlenceli ve eğitici olmak, güncel olmak ve etki yaratmak önemlidir. Ayrıca blog yazılarının özgün olmasına da özen gösterilmelidir. Yani bir yerde görülen bir yazıyı bazı yerlerinden keserek blog sitesinde yayınlamanın, yarardan çok zarar getireceğine inanılmalıdır. Özgün yazı, blogon can damarı olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca etkileşici ve yarar sağlayıcı yazılar yazılmalıdır. Blog yazılırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus da sadece para kazanma aracı olarak görülmemesidir. Bu amaçla yazılan blog yazılarında belirli bir süre sonra konu sıkıntısının çekilmesi kaçınılmazdır. Ayrıca bu tür blog yazıları samimiyetten uzak olmaktadır. Bu şekildeki yazılar da ziyaretçilerin gözünden kaçmamakta, blog sitesini ziyaret etmeyerek de cezalandırmaktadır.

Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında konuların, yazarın kendi bakış açısı ile yorumlanması bulunmaktadır. Yazar kendi düşüncesini sağlıklı bir şekilde aktaramıyorsa, blog yazısı yazmaktan vazgeçmesi en doğru hareket olacaktır. Blog yazısının en önemli unsurlarının başında da yazının başlığı gelmektedir. Vurgulayıcı, merak uyandırıcı kelimelerden oluşan başlıkla yazılan yazılar genellikle en çok okunan yazılar arasındadır. Ancak yazı bütününün de başlık gibi olması, okuyana bilgi vermesi ve konunun birbirinden kopmaması da önemlidir. Aksi takdirde okuyucu yazının girişini okuyup devamına bakmadan blog sitesini terk edebilmektedir.

Önceki Yazı Blog Nedir ve Blog Türleri
Sonraki Yazı ADSL Modem Arayüz Şifreleri

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 136 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Bloglama 1 Yorum

Sosyal Medyanın Blog Trafiğine Etkisi

Sosyal medyanın blog trafiğine etkisi çok fazladır. Ancak resmi olarak böyle bir bilgi bulunmamakla birlikte sosyal medyanın blog sitesinin trafiğini olumlu etkilediği bilinen bir gerçektir. Özellikle sosyal medyada fazla sayıda

Bloglama 5 Yorum

Kişisel Blog Nasıl Olmalıdır?

Blog siteleri gün geçtikçe popüler hale gelmektedir ve neredeyse her internet kullanıcısının kişisel blog sitesi vardır. Blog okumaya başlayan herkesin kısa sürede kendi blog sitesini oluşturduğu bilinmektedir. Bu bloglara da

Bloglama 4 Yorum

Kişisel Blog Yazmanın Faydaları – 2

Kişisel blog yazmanın faydaları sayısızdır. Kişisel blog yazmak, insanın kendisini geliştirmesi açısından önemlidir. Blog yazanlar bir yandan kendileri öğrenirken bir yandan da okurlarına bilgi sunmaktadır. Blog yazısının araştırma istediği bilinmelidir.

1 Yorum

  1. Ayhan KORKMAZ
    Eylül 04, 16:09 Reply
    Bence blog yazarken konu ile ilgili ilgi çekici bir görsel eklenmeli. En azından benim dikkatimi toplayıp odaklıyor.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?