Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2
160

Blog yazmak genellikle basit gibi görünmekte ancak bazı zorlukları bulunan bir iş olarak nitelendirilmektedir. Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler bulunmaktadır. Blog yazımında kullanılan dilin etkisi önemlidir. Ziyaretçiler genellikle bilgi almaya gelen kişilerden oluşmaktadır ancak blogdaki bilgileri okurken yüzlerinde hafif bir tebessüm oluşurmak da önemlidir. Bu tebessüm, blog yazarına güzel bir geri dönüşüm kazandırmaktadır. Lk kez ziyaret eden kişiler bilgi almakta, gelenlerin ikinci kez ziyaret etmesini sağlamak içinse yararlı bilgilerin akılda kalıcı şekilde olması gerekmektedir. İnternette sayısız bloglar vardır ve bunların arasından sıyrılmak için mutlaka bilgiyi tebessümle sunmanın önemi büyüktür. Blog yazarken kullanılan görsellerin etkisi de önemlidir. Görsellerin içerikten daha ilgi çekici olduğu unutulmamalıdır. Kaliteli içerik, anlamlı ve uyumlu görsellerle süslendiğinde çok daha etkili olmaktadır. Temanın etkisi de gözden kaçırılmamalıdır. Uyumsuz renkler ve okunaksız yazılarla dolu bir blog sitesinin ziyaret edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu tür blog sitelerinin göz yorduğu ve bu nedenle tercih edilmediği bilinmelidir. Blog yazılarının uzunluğu da önemlidir. Bir konuyu gereksiz cümlelerle uzatmak, ziyaretçinin sıkılmasına ve yazının tamamını okumadan siteyi terk etmesine neden olmaktadır.

Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında en önemlisi yazı konusunda sıkıntı yaşamamaktır. Kimi zaman konu sıkıntısı çekilebilmekte, ancak blog sitesini güncel tutmak için gereksiz yazılar yazılabilmektedir. Bunlar, ziyaretçilerin gözünden kaçmamakta, dolayısı ile ziyaret eden kişi sayısının azalmasına neden olabilmektedir. Böyle durumlarda uzun olmayan ancak yararlı bilgileri paylaşmak, blogu kurtaran en etkili yöntemlerin arasındadır. Blog yazarken faydalı olmak, tartışmalar yaratmak, eğlenceli ve eğitici olmak, güncel olmak ve etki yaratmak önemlidir. Ayrıca blog yazılarının özgün olmasına da özen gösterilmelidir. Yani bir yerde görülen bir yazıyı bazı yerlerinden keserek blog sitesinde yayınlamanın, yarardan çok zarar getireceğine inanılmalıdır. Özgün yazı, blogon can damarı olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca etkileşici ve yarar sağlayıcı yazılar yazılmalıdır. Blog yazılırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus da sadece para kazanma aracı olarak görülmemesidir. Bu amaçla yazılan blog yazılarında belirli bir süre sonra konu sıkıntısının çekilmesi kaçınılmazdır. Ayrıca bu tür blog yazıları samimiyetten uzak olmaktadır. Bu şekildeki yazılar da ziyaretçilerin gözünden kaçmamakta, blog sitesini ziyaret etmeyerek de cezalandırmaktadır.

Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında konuların, yazarın kendi bakış açısı ile yorumlanması bulunmaktadır. Yazar kendi düşüncesini sağlıklı bir şekilde aktaramıyorsa, blog yazısı yazmaktan vazgeçmesi en doğru hareket olacaktır. Blog yazısının en önemli unsurlarının başında da yazının başlığı gelmektedir. Vurgulayıcı, merak uyandırıcı kelimelerden oluşan başlıkla yazılan yazılar genellikle en çok okunan yazılar arasındadır. Ancak yazı bütününün de başlık gibi olması, okuyana bilgi vermesi ve konunun birbirinden kopmaması da önemlidir. Aksi takdirde okuyucu yazının girişini okuyup devamına bakmadan blog sitesini terk edebilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Kesinlikle yazdıklarınıza katılıyorum. Domain’e uygun yazmak için kasmak, piyasa da daha çok ilgi çekiyor diye hiç bilmediğiniz konuda saçma sapan yazmak – en büyük hatalardan birkaçı. Kesinlikle, özgün olarak ve araştırmalar sonucu birtakım bilgiler elde ettikten sonra yazmak en iyisidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz