Alerji Nedir ve Alerji Çeşitleri Nelerdir

0
148

Merhaba değerli okurlarım, benim gibi alerjisi olanlara  ve alerjisi olduğu halde tespit edemeyen kişiler olabilir, baharın gelmesiyle polenler üredi ve benim için çoğalıyorlar, benim vücudumda kıl köklerinde yoğun şekilde mini sivilce tarzı şeklinde etki ediyor alerjilerim, küçüklükten beri özellikle baharda ve yazın etkisini gösteriyor, doktora gittiğimde alerjilerimi tespit ettim fakat pek önlem alamadım neden mi çünkü buğdaya alerjim var yediğim her besinde buğday varken buna karşı koyarım maalesef, bunun gibi bir çok şeye alerjim var ama şuan için en önemlisi polenler 🙂 Alerjinin detaylarını açıklayalım.

Alerji Nedir?

Bağışıklık sisteminin vücudu zararlı maddelere karşı korumak için çeşitli reaksiyonları vardır.Bu reaksiyonlar sayesinde çeşitli mikroplar ortadan tamamen kaldırılır ya da vücuda girilmesine engel olunur.Normal olarak sağlıklı insanların vücutlarında fizyolojik ve fonksiyonel bir denge olur fakat alerjisi olan insanların vücudunda bu denge bozulmuştur.Alerjiyi bağışıklık sisteminin alerjenlere verdiği tepki olarakta nitelendirebiliriz.

Alerji belirtileri nelerdir?

Alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de bir kaçı bizde bulunuyorsa doktora görünmekte fayda vardır.Alerji belirtilerinin bazıları şunlardır ;
Öksürük
Kaşıntı
Hırıltılı nefes alıp verme
Ateş
Nefes darlığı
Vücudun belirli yerlerinde şişikler

Alerji Çeşitleri

Gıda alerjileri, mevsimsel alerjiler, hayvan alerjileri, toz ve polen alerjisi,güneş alerjisi,küf alerjisi vb.gibi

Gıda alerjisi nedir?
Gıda alerjisi kişinin herhangi bir gıdaya olan hassasiyetidir.Gıda alerjileri çoğunlukla herkeste belirli bir miktarda görülmektedir.Ancak gıda alerjileri bazı kişilerde çok hafif geçtiği için kişi herhangi bir gıdaya alerjisi olduğunu anlamayabilir.Bazı kişilerde ise oldukça kritik geçebilir ve hayatı riske yol açabilir.

Hayvan Alerjisi Nedir?
Hayvan alerjisi hayvanlara ve hayvan tüylerine karşı görülen alerjik reaksiyondur.Astımı olan kişilerde hayvan alerjisi daha sık görülebilir.Vücutları bu reaksiyonlara bağlı olarak yara olabilir veyahut kurdeşen dökebilir.

Küf Alerjisi Nedir?
Küf her insan için tehlikeli ve zararlıdır.Ancak küf alerjisi olan kişiler çok az miktarda bir küf bile etkileyebilir ve nefessiz kalma vücutta kabarma öksürme gibi belirtiler gösterebilir.

Mevsimsel Alerjiler Nedir?
Belirli mevsimlerde bazı insanlarda görülen alerjik reaksiyonlar vardır bunlar kış alerjisi ve bahar alerjisidir.

Kış Alerjisi ?
Hava soğuduğu andan itibaren havadaki küf sporları artar ve bu küf sporları kış alerjisinin temel maddesidir.

Bahar Alerjisi ?
Bitkiler ve ağaçlardan yayılan polenler bahar alerjisinin oluşmasının temel nedenidir.Bahar alerjisine aynı zamanda yaz alerjisi de denir. Bahar alerjisinde vücutta kaşıntı,yara gibi belirtiler olabilir.

Güneş Alerjisi Nedir?
Güneş alerjisi bağışıklık sisteminin güneş ışınlarına verdiği aşırı tepkidir.Güneşin altında kısa süre bile kalındığında ortaya kaşıntı,kızarıklık gibi belirtiler çıkabilir.

Toz ve polen alerjisi nedir?
Vücudun toza ve polene karşı oluşturduğu reaksiyonlardır.Belirtileri benzerdir.Hapşırma,öksürme,ateş,vücutta kaşıntı vb gibi.

Alerji nasıl tedavi edilir?

Alerji tedavisine başlanabilmesi için önceliğimiz neye alerjimiz olduğunu ögrenmektir. ittiğimiz doktorlar bizlerden kan ve alerji testleri ister şayet sonuçlar pozitifse alerji tedavisine başlanır. Alerjimizin neye olduğu belirlendiği taktirde 2 ana kategoride alerji tedavisi başlanır.Birinci kategori korunma ikinci kategori ise ilaç tedavisidir.Alerjiye neden olan maddelerden uzak durduktan sonra ilaç ile tedavi desteklenir ve daha iyi bir yaşam kalitesi sunulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz