A’dan Z’ye Türkçe Alexa Rehberi

4
173

Alexa, dünyanın her ülkesinde yayınlanan web sitelerini analiz ederek sıralayan, sıralamada ülke ve dünyadaki durumu gösteren bir analiz aracıdır. 1996 yılında kurulan bu analiz ve ölçme aracı, büyük bir veri tabanına sahiptir. Böylece bir web sitesi ile bilgiye kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Ayrıca b analiz ve ölçme aracı ile web sitesinin Google üzerinden mi yoksa doğrudan siteye bağlandığına mı ziyaret edildiği, ziyaretçilerin kaç dakika sitede kaldığı, sitenin güncel olup olmadı gibi sayısız bilgilere ulaşılmasını sağlamaktadır. Web siteleri günlük ve haftalık olarak alçme ölçme ve analiz aracının botları tarafından ziyaret edilmekte ve analiz işlemleri yapılmaktadır. Bu ölçme ve analiz arasındaki sıralamada düşmemek için web siteleri rekabet içindedir. Ancak rekabet için kalitesiz backlink alınması, web sitelere yarada çok zarar vermektedir.

Alexa sıralaması önemlidir. Ölçme ve analiz aracında düşmemek için web sitesinin aktif ve özgün içeriklerle dolu olması, düzenli olarak makale yazılması gereklidir. Doğal yollardan alınması da tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra ziyaretçilerin web sitesinde kalması için strateji geliştirilmelidir. Bu arada Alexa’nın botları, sitenin değerini 4 ila 5 ay içinde ortaya çıkarmaktadır. Yani site kurulur kurulmaz sıralamada üst sıralarda olması mümkün değildir. Ölçme ve analiz aracının sıralamasına bazı web sitesi kullanıcıları önem vermemektedir ancak gerçekte son derece önemlidir. Bu sıralamanın, özellikle sitenin gelir elde etmesi için önemli olduğu belirtilmektedir.

Alexa’da ülke ve dünya sıralamasını düşürmek için bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gereklidir ve bu ayrıntılardan birisi özellikle özgü içeriklerdir. Kopyala yapıştır içeriklerle dolu olan bir web sitesinin Alexa botlarının gözünde hiçbir değeri yoktur. Bu şekilde yayın yapan sitelerin sıralaması çok aşağılarda olmaktadır. Web sitesinin aktif olması da düzenli olarak içerik girilmesi, düzenli olarak ziyaret edilmesidir. Ayrıca web sitesine widget ve toolbar yüklenmelidir. Özgünlük ve doğallığın en önemli kural olduğu da unutulmamalıdır. Bunların yanı sıra web sitesinin bu analiz ve ölçme aracına bir kez tanıtılması gereklidir. Bu sayede botlar web sitesini otomatik olarak kayıt etmektedir. Sonrasında yapılması gerekense sadece özgün içerik, sık güncelleme ve ziyaretçi sayısını artırmaktır.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz