Nasıl Influencer Olunur?

0
34

Merhaba, bugün size nasıl influencer olunur, Trendyol influencer olmanın yolları neler ve Trendyol ile çalışmak için kaç takipçi olması gerekir detaylı bir şekilde anlatacağım.

      İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte birçok işlemi aynı anda yapabilmek mümkündür. Hatta internet üzerinden reklam çalışmaları yapmak, kişisel deneyimleri paylaşarak ekonomik kazanç elde edilebilmektedir.  Sosyal medya platformlarının aktif olarak kullanılması ile birlikte firmalar reklam çalışmalarını yeni medya üzerinden yapmaktadır. Radyo ve televizyon reklamlarından çok internet siteleri, blog, gazetelerden tanıtım yazıları alarak reklam çalışmaları yapılmaktadır. Ancak sosyal medyada kişiler deneyimlerini, kendi hayatlarını paylaşarak belirli, aktif takipçi sayısı elde edebilmektedir.

      Kişiler aktif, etkileşimi yüksek takipçi sayısına ulaştığında bireyleri etkileme oranları da artacaktır. Bu kişiler takipçilerinin satım alma, düşüncelerini etkileme üzerindeki etkisi oldukça yüksektir ve bireylere influencer denilmektedir. Influencer kişileri etkileme ve satın alma eylemlerini yönlendirme üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle markalar yüksek takipçi sayısı olan ya da bireyleri etkileyerek gücü elinde bulunduranlar ile çalışmak ister. Bu sayede yüksek etkileşim sayısı ile markalar kısa sürede hedefledikleri başarıları elde eder. Markalar influencerlar ile çalışarak hem tanınırlık oranı hem de belirledikleri satış oranlarını hızla artırır.

Influencer Nedir?

      Sosyal medya üzerinden deneyimlerini, hayatlarını paylaşan ve insanları etkileme potansiyeline sahip olan kişilere denilmektedir. Takipçileri ile aralarında güven ilişkisi vardır. Bu yüzden gerçek influencerlar ile takipçileri arasında güvene dayalı bir ilişki mevcuttur. Güven sayesinde kişilerin tanıttıkları ürünler, memnun kaldıkları hizmet ya da mâllara da daha çok talep görür. Markalar kişilere ulaşmak için pazarlama stratejisi olarak influencerlar ile çalışmaktadır. Böylece hızlı dönüşler almaktadır.

Influencer Olmanın Yolları Nelerdir?

      Bireyler influencer olmak için aktif bir sosyal medya kullanıcısı olması gerekir. Doğru bir şekilde sosyal medya kullanılırsa hızlı ve organik takipçilere ulaşma potansiyelleri artar. Böylece kişilerin etkiledikleri kişi sayısı artar. Takipçiler ile güvenli bir bağ kurarak kalıcı bir kitle elde edilebilir. Bunun için influencerlar doğal, kendi deneyimlerini tarafsız, objektif bir şekilde kullanıcılara iletmelidir. Aynı zamanda sosyal medya platformlarındaki yeni güncellemeleri takip etmek ve kullanıcıların en aktif olduğu saat, günlerde paylaşım yapmak kişilere ulaşmayı kolaylaştırır. Bu sayede bireyler daha fazla kişiye ulaşır ve marka paylaşımları sayesinde daha fazla kazanç elde edebilir.

      Influencer olarak para kazanmanın yolu markalarla işbirliği yapmaktır. Ücretli işbirlikleri ya da geleneksel reklamlarda oynayarak markanın tanıtımını yapma, daha fazla kişiye ulaşma şansı yakalanmaktadır. Bu durum hem influencerlar tarafından oldukça sık kullanılır hem de markalar güvenilen kişilerle çalıştıkları için kullanıcılar tarafından olumlu  karşılanmaktadır.

Trendyol Influencer Olmak İçin Kaç Takipçinin Olması Gerekir?

      Instagram üzerinden en çok anlaşma sağlanan markalardan biri Trendyol’dur. Trendyol bünyesinde birçok markanın ürünlerini barındırır ve kullanıcılara seçenek sunarak tek bir siteden alışveriş yapılması için kurulan sistemdir. Bu nedenle kullanıcılar farklı seçenekte ürünler bulundurması, uygun fiyatlı alternatifler sunduğu için Trendyol üzerinden sıklıkla alışveriş yapmaktadır. Sosyal medya üzerinden link verebilecek influencer ile çalışarak onlara belirli komisyon ücret verilmektedir.

Makro ve mikro influencler ile çalışan Trendyol ile işbirliği yapmak için birkaç kriter bulunmaktadır. Bunlar:

  • Influencerın link verebilmesi için 10.000 takipçiyi geçmiş olması gerekir.
  • Influencer ile takipçi arasında güven bağı olmalıdır.
  • Etkileşim oranının yüksek olduğu kişiler ile çalışılmaktadır.
  • Influencer satış sonrasında aldıkları komisyona fatura kesmelidir. Bu nedenle belirli şirket ya da ajans ile çalışmalıdır.
  • Influncer hesaplarında aktif ürün satışı yapılan bir sayfa olmaması gerekir.

Yukarıda sayılan faktörlere uyan influencerlar Trendyol’a başvurarak çalışma teklifi edebilir. Önemli olan kısım link verebilecek düzeyde takipçi sayısının olması ve takipçileri ile etkileşimi olan, sosyal medya platformlarının güncellemeleri ile yenilikçi hesap olması kazancı büyük oranda artıran etkenler arasındadır.

      Influencerlar ilerleyen dönemlerde kendi markalarını oluşturabilir ve satışlarını web site üzerinden ya da farklı satış yapan siteler aracılığıyla pazarlayabilir. Influencerlar kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda ürünler çıkararak ayrıca gelir elde edebilir. Bunun için ajans ya da şirket kurulması gerekir. Aynı zamanda herhangi bir marka ile yapılan işbirliklerinde vergi ödemelidir. Aksi halde gelirinden daha fazla vergi ödeyerek cezalandırılabilir. Bu yüzden bir marka oluşturmak ya da ücretli anlaşma sağlamak için ajan ya da şirketin olması kolaylık sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz