Huzurevleri İçin Toplumun Yanlış Önyargıları

1

Yaşlılık her canlının yaşayacağı bir şeydir ve yaşlılığın ölüm ile noktalanacağını da herkes bilmektedir. Birçok yaşlı insan çeşitli hastalıklar nedeni ile hayatının son günlerini zorlu bir şekilde geçirse de bu süreci kolaylaştırmak adına birçok şey yapılabilir. Bunlardan ilki elbette iyi ve profesyonel bir bakımdır. Bunun için de profesyonel sağlık personellerinden yardım alınabilir. Sağlık personelleri hastanede bu durum için çalışmalar yapabilirken aynı zamanda evde de bakım imkanı sağlayabilir. Ancak bakıma muhtaç olan bazı yaşlıların evlerinde bakım görmesi biraz zorlu olabilir zira bu insanlar genellikle yalnız yaşamaktır ya da çevresinde onlara bakacak kimseleri yoktur. İşte bu noktada huzurevleri mükemmel bir alternatif haline gelmektedir.

Toplumda huzurevi dendiğinde akla ilk olarak terk edilmiş yaşlı insanlar gelmektedir ancak bu son derece yanlış bir düşünce ve önyargıdır. Elbette bu durumu yaşayan insanlar da vardır ancak bazıları da gerçekten bakıma ihtiyaç duydukları için huzurevlerini tercih etmektedir. Huzurevlerinde gereken tıbbi ve psikolojik destek en iyi şekilde yapıldığı için hastaların son derece rahat bir ortamda olması sağlanmaktadır.

Toplumda huzurevlerine karşı birçok önyargı vardır. İlki buraya yaşlıların terk edildiği düşüncesi iken bir diğeri de buradaki insanların hayatlarını son derece mutsuz ve huzursuz geçirdiğidir. Ancak bu da tamamen yanlış bir önyargıdır. Zira günümüzde huzurevlerinde kalan misafirlerin yalnızca hayatsal gereksinimleri değil aynı zamanda sosyal gereksinimleri de karşılanmaktadır. Huzurevlerinde birçok sosyal aktivite yapılmaktadır ve bu aktiviteler misafirlerin hem hayata tutunmasını hem de mutlu olmasını sağlamaktadır. Bu aktiviteler arasında sohbetler, geziler, oyunlar, egzersizler ve daha akla gelebilecek birçok şey yer almaktadır.

Tüm bunlardan yola çıkacak olursak, yaşlıların yatağa bağlı bir şekilde yaşadığı önyargısı da akıllardan kolayca silinebilir. Elbette hastalık nedeni ile yatağa bağımlı bir şekilde yaşayan yaşlılar mutlaka vardır ancak hepsi böyle değildir ve huzurevleri de yalnızca yatalak yaşlılar için hizmet veren kurumlar değildir. yapılan araştırmalar doğrultusunda 85 ve üzeri yaş grubunun yarısından fazlasının gündelik işlerini rahatça yerine getirebildiği görülmüştür. Yani birçok yaşlı insan huzurevine hayatının geri kalanını sessiz sakin, huzurlu ve mutlu bir şekilde geçirmek adına gelmektedir. Neredeyse bütün huzurevleri de misafirlerinin istek ve ihtiyaçlarına yanıt vermek adına gereken tüm imkanları sağlamaktadır.

Abbakımevi de sadece huzur ve mutluluk isteyen yaşlı insanlar için gereken ortamı en iyi şekilde yaratmaktadır. Yıllardır bu sektördeki hizmetleri ile tanınan kurumumuz huzurevleri için toplumda oluşan tüm önyargıları kırmak adına adım atmakta ve vizyonunu da yalnızca misafirleri üzerine düzenlemektedir. Sizler de toplumda huzurevleri için oluşmuş önyargılara kesinlikle kulak asmamalısınız ve eğer uygun bir huzurevi arıyorsanız gereken ihtiyaçlara cevap verip vermediğini araştırmalısınız.

huzurevleri-icin-toplumun-yanlis-onyargilari

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz