Google’da Birinci Sıra Yer Almak İçin

1
187

Web sitesi sahiplerinin en büyük beklentilerinden birisi Google gibi arama motorlarında ilk sayfada yer almaktır. Bunun nedeni de ilk sayfada görülen web sitesinin çok daha fazla ziyaretçi çekmesidir. Google’da birinci sıra yer almak için yapılacak en önemli işlemlerden birisi web sitesinin ziyaretçilerin rahat bir şekilde kullanabileceği ve aradığına kolaylıkla ulaşabileceği şekilde tasarlamaktır. Sitenin tasarımında buna dikkat edildiğinde SEO uyumlu yapı da çok daha rahat sağlanmaktadır. Bir başka dikkat edilmesi gereken husus, anahtar kelime analizlerinin doğru yapılmasıdır. Organik trafikte çok iyi bir noktaya gelmek isteyen web sitesi sahiplerinin, kullanıcıların hangi anahtar kelimelerle arama yaptığını çok iyi bilmesi gereklidir. Ayrıca anahtar kelimelerin yanı sıra uzun öbekli arama sorguları da hedeflenmelidir. Bunun belirlenebilmesi için Google’ın anlık sorgu sonuçlarının incelenmesinde yarar vardır.

Google’da birinci sıra yer almak için site isi SEO çalışmasının eksiksiz yapılması gereklidir. Site iç SEO çalışmaları tamamlamadan web sitesi yayına verilmemelidir. Web sitesi sayısının sürekli olarak artması arama motorlarının da iş yükünü artırmaktadır. Arama motoru yazılımlarının işini kolaylaştırmak önemlidir. Uygun yazılım ve tasarım tekniğinin kullanılması durumunda web sitesi arama motorları tarafından çok daha kısa süre içinde tespit edilmekte belli kriterlerin oluştuğu anlaşıldığında da web sitesi arama motorlarının ilk sayfasında yer almaktadır. Ayrıca içerik optimizasyonu da önemli bir ayrıntıdır. Ziyaretçilere arama yaptıkları konu ile ilgili detaylı bilgi verilmesi önemlidir. Ayrıca bu bilgilerin benzersiz şekilde yazılmış olması gereklidir. Yani içerikler tamamen özgün olmalıdır. Kopya içerikler arama motorları tarafından hoş karşılanmamakta, bu şekilde doldurulan web sitelerinin arama motorlarında ilk sayfada yer alması imkansız olmaktadır. Özgün içerik konusunda da profesyonel destek alınmalıdır.

Google’da birinci sıra yer almak için rakiplerin de iyi belirlenmesi ve analiz edilmesi gereklidir. Web sitesi ile ilgili tüm işlemler yapılsa bile rakiplerin nasıl SEO değerlerine sahip oldukları, anahtar kelime istatistikleri ile ilgili bili sahibi olunmalıdır. Bu bilgiler değerlendirildiğinde nasıl bir taktik izlenmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Ayıca  Google gibi arama motorlarında ilk sırada yer almak için mutlaka profesyonel destek alınması esastır.

1 Yorum

  1. Merhaba,

    “…..Site iç SEO çalışmaları tamamlamadan web sitesi yayına verilmemelidir…”

    Bu cümlenin ne anlama geldiğini biraz geç idrak edenlerdenim. Şonradan şablonu değiştir, ayarlarını yapmaya çalış derken zor oluyor vesselam. Yeni blog yazarları bu konuyu göz ardı etmemeli. Teşekkürler, nice yazılara..

    Selamlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz