5G Teknolojisi Nedir? Arkasındaki Teoriler

1
136


5G teknolojisi, mobil telekomünikasyon hizmetinin 5. nesil kablosuz teknolojisidir. Şu anda kullanılan teknolojilerle kıyaslanamayan hızlı veri aktarımı sağlamayı vaat ediyor. 5G teknolojisi hayatımızda kullanıldığında oldukça köklü değişiklikler olacak. Makalenin geri kalanında 5G’nin hız bilgileri ve mevcut teknolojiler arasındaki farklar belirtilmiştir.


5G ve Diğer Teknolojiler Arasındaki Fark
4.5G şu anda en yüksek teknoloji olarak kullanılmasına rağmen, 4G veya 3G teknolojileri sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir. Diğer teknolojiler ve 5G arasındaki farklılıklara bakarsak, 5G teknolojisinin devrimci yenilikleri açıkça görülebilir. Mevcut teknolojiler ve 5G arasındaki farklar aşağıdaki gibidir:

 1. Hızlı veri aktarımı: 4G teknolojisi ile dosyaların saniyede 1 gigabite kadar indirilebileceği belirtilmektedir. 5G teknolojisi ile bu boyut 10 gigabite çıkacak.
 2. Veri aktarım süresi: 4G ile veri aktarım süresinin 50 milisaniyeye düşeceğini söylemek mümkündür. Latency adlı bir cihazla diğerine aktarma süresi oldukça kısa olacaktır.
 3. Oyun Yükleme: 4.5G ile 4.5 saniyede azalan bir oyun 1.5 saniyeye düşecektir.
 4. Video Yükleme: 10 dakikalık bir video yüklerken 4.5G ile 2 saniye sürer, 5G ile 12 saniyeye düşer.
 5. Müzik İndirme: 4.5G ile 1 saniyede indirilebilen müzik 5G teknolojisi sayesinde 6 saniyede indirilecektir.
 6. Film İndirme: 8GB HD film indirilirken 4.5G ile 4.5 dakika, 5G ile 6.5 saniyede indirilebilir.
  5G Ne Kadar Hızlı?
  Bir şirket tarafından yapılan test sonuçlarına bakıldığında, 5G teknolojisinin hızı saniyede 4,5 gigabittir. Ancak bu şimdiye kadar elde edilen maksimum hızdır. Ortalama hıza bakıldığında, 1.4 gigabit olarak ifade edilir. Örnek olarak, yüksek kaliteli bir film indirmek 15 saniyeye düşecektir.
  Bu hızda, internet sayfalarının yüklenmesi ile ilgili yavaş yükleme koşulları ortadan kaldırılacak ve bu gecikmeler azalacaktır. Siteleri açarken 50 ila 100 milisaniye gecikme olması normaldir. Bunun nedeni, siteye erişmek için farklı servis sağlayıcılardan geçmesi gerektiğidir. Bu süre 5G ile birkaç milisaniyeye düşürülecektir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz