SEO Terimleri ve Anlamları

0
160

Merhaba değerli okurlarım, günümüzde hemen hemen her firmanın websitesi bulunuyor ve insanlar yaptıklar işlerde yani sektörlerde google da arama yapıldığında üst sıralarda yer almak istiyor. Bunun için seo çalışmaları yapılması gerekmektedir. Şimdi sizlere seo hakkında bir kaç bilgi verdikten sonra seo terimlerini paylaşacağım.

Seo’nun ne anlama yada anlamalara geldiği hakkında biraz açıklama yapmak yararlı olacağını düşünüyorum. İletişim çağında, internet dünyası için arama motorları oldukça büyük öneme sahip duruma geldi artık. Çünkü internet kullanıcıların internette gezinirken arama motoru kullanma ihtimalleri %90’ları da geçiyor. Hal böyle olunca özellikle kurumsal yapıların arama motoru konusuna dikkat etmeleri gerekmekte. Herhangi bir web sitesinin arama motorlarının üst sıralarda yer bulmasının bazı önemli kuralları var. Çünkü arama motorları web sitelerini belli başlı özelliklere göre tarayıp veri tabanlarında toplamakta. Durum böyle olunca bu kurallara özen göstermek büyük öneme sahip oluyor.

Bu önemli kurallardan birkaçını kısaca açıklamak gerekirse özellikle adres arama çubuğuna yazdığınız ya da yazılacak olan web adresinizin kontrolü olmalıdır. Şöyle ki web tarayıcı adres çubuğuna web site adresini ‘www’ ile ya da olmadan iki ayrıca biçimde açılıyorsa bu konuda bir düzeltme yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bir diğer önemli konu başlıktır. Web sayfanızı oluşturulurken belirtilen başlığın site içi ile aynı olması arama motorlarında büyük avantaj sağlıyor. Web sayfanız da yer alan iç başlıkların hiyerarşik olarak düzenlenmesi de Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza illa ki olanak sağlayacaktır.

Temel Google SEO kuralları ve terimleri konumuzda alt etiketlere ayrı bir paragraf açmak yararlı olacaktır. Web sitelerinizde olan resimlerin adları ve alt etiketlerinin bilinçli bir şekilde ayrıca resmin niteliğine uygun şekilde oluşturulması mecbur olmalıdır. Çünkü arama motorları siteye ait görselleri bu bilgiler üzerinden toplamakta. SEO kuralı olarak belirteceğimiz son durum ise sitenizde orijinal içeriklerin kullanılmasıdır. Web sitenizin kapsadığı konu ile ilgili olarak daha önce hiçbir web sitesinde kullanılmamış özgün ve ilgi çekici hale gelmesi için içeriklerin olabildiğince özgün olması gerekmektedir. Birazda bazı Google SEO terimlerinin ne anlamlara geldiklerine göz atalım.

Backlink: Sitenize bir başka web sitesinden verilen her link çıkışı google üzerinde backlink olarak sayılır.
Backlink detaylı bilgi için yazımı okuyabilirsiniz. Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?

Filtre: Google tarafından Sandbox veya ban cezaları verilmeden önceki ceza türüdür. Bu cezada sıralama kayıpları yaşanır.

Pagerank (PR): Google tarafından her bir site için verilen sayısal değerdir.

Trustrank: Web sitenizin arama motorları üzerindeki güvenilirlik puanıdır.

Redirect: Yönlendirme

301 Redirect: Bir linkin başka bir linke kalıcı olarak yönlendirilme işlemi

302 Redirect: Bir linkin başka bir linke geçici olarak yönlendirilme işlemi

Hacklink: İllegal yöntemler ile başka web siteleri üzerinden alınan linklerdir.

Link Değişimi: Karşılıklı link alışverişi.

Nofollow Link: Sitenizden çıkan linklerin, arama motorlarınca takip edilmesini engellemektir. Yani şöyle, sitemizden X sitesi için nofollow etiketli link paylaştığımızda, X sitesine link yolladığımızı fakat bu linke kefil olmadığınızı belirtiyorsunuz.

Dofollow Link: Sitenizden link çıkışı yaptığınızda, linkin arama motorları tarafından takip edilmesine onay verdiğinizi gösterir. Misal bir siteden başka bir siteye bağlantı verdiğinizde, dofollow etiketi kullanılırsa, link verdiğiniz sitenin arama motorlarınca takip edilmesi için onay vermiş oluyorsunuz.

Onpage: Web sitesinin ilk sayfası için yapılan anahtar kelime taraflı iyileştirmeler için kullanılır.

Outlink: Web sitenizin başka sayfalar için verdiği bağlantı ve köprüler olarak ifade edilir.

Google Dance: Google’ın periyodik olarak güncellediği PageRank sistemi oluşumu sırasında, arama motorlarına yansıyan algoritmik hatalardır. Örneğin; bir site 4. sırada iken bir anda 40. sayfaya düşebilir.

Google Sandbox: Google Bomb benzeri olan bir filtredir. Etkisi daha uzun süreli olmakla beraber çok tehlikelidir.

Robots: Arama motorlarına site içeriği ile karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini anlatan meta tag.

Canonical: Sitedeki bir url’in esas halini google’a gösteren bir tag’dir.

Google Bot: Google’a sayfa indeksleyen crawler’dır.

Hidden Text: Gizli yazı. İnsan gözü ile gözükmeyen , çünkü arka plan ile aynı renk olan yazıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz