Blog Yazarları İçin Göz Sağlığı

0
319


Blog yazarları için göz sağlığı oldukça önemlidir. Blog yazarları saatlerce bilgisayar başında kalabilmektedir. İçerik takvimi olan blog yazarları haftalık ortalama 10 ila 15 saatlik bir süre boyunca bilgisayar başında durmaktadır.
Bu nedenle sürekli bilgisayar ekranına bakmak gözleri yormaktadır ve yeterli süre dinlendirilemediği için ciddi göz sağlığı problemlerine yol açmaktadır. Göz sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.


Gözleri Nemlendirmek ve Dinlendirmek
Ekran karşısında uzun süre vakit geçirmek miyop ya da astigmat gibi göz bozukluklarının oluşmasına ya da derecelerinin artmasına neden olabilmektedir.
Göz sağlığınızı korumak için belli aralıklarla bilgisayar ekranından başınızı kaldırmak ve yazı yazmaya uygun bir durumlarda belli aralıklar ile gözlerin kapatılıp dinlendirilmesi ya da uzak bir mesafeye bakılıp göz kaslarının çalıştırılması göz sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ekranda parlak ışık kullanmak da blog yazarları için göz sağlığı açısından oldukça olumsuz yönde etkilenmektedir.
Bu gibi durumlarda gözlerin nemlendirme durumunda denge bozulabilir. Gözlerde batma, yanma ya da görme bulanıklığı gibi belirtiler bulunması kuru göz sendromu hastalığına işaret olabilir. Bu gibi anlarda doktor kontrolü dahilinde tavsiye edilecek kremler ile gözlerin dışarıdan nemlendirilmesi gereklidir.


Koruyucu Gözlük Kullanımı
Bilgisayar ya da oyuncu gözlüğü olarak adlandırılan gözlükler günümüzde kullanımı artan bir üründür. Profesyonel bilgisayar oyunu oynayan oyuncular da bu gözlükleri sıklıkla kullanmaktadırlar. Bu gözlüklerin en önemli faydası ise ekrandaki görüntüyü iyileştirip düzelterek daha net bir görüş sağlamaktadır.


Vitamin Takviyesi ve Protein Kullanımı
A, C, B2, E, selenyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller göz sağlığı için önemlidir. Doktor gözetimi altında alınacak vitamin takviyesi ile göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Aynı zamanda sebze ve balık tüketimi de gözlerin çok daha net görebilmesini sağlayan besinler arasındadır.
Etrafı bulanık ve karanlık görme olasılığını azaltmak için sebze ve balık tüketmek bunun önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Blog yazarları için göz sağlığı ihmale gelmemesi gereken önemli konulardan biridir. Gözlerinize önem verdiğiniz sürece onların sağlığını da korumuş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz