Bitcoin ve Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

0
31

Merhaba, bugün kripto para nedir, bitcoin nedir,  bitcoin madenciliği hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım.

            Günümüzde internet kullanımının artması ile birlikte sanal olarak şifrelenmiş paralar ortaya çıkmıştır. Tamamen dijital olarak oluşturulmuştur ve alt kollara ayrılmıştır. Alt para birimlerine altcoin isimleri verilmektedir. Her para biriminin kendi değerleri vardır ve sürekli güncel olarak fiyatlar değişmektedir. Fiyatın değişmesi kişilerin paraları alıp satmasına bağlı olarak değişmektedir. Kripto parada fiziksel olarak bir şeye sahip olunmamaktadır. Paralar dijital olarak vardır ve kazanılmaktadır. Belirli şifreler ile paralar oluşturulup kişilere aktarılmaktadır. Para aktarma işlemlerinde kişi bilgileri değil özel şifrelere gönderildiği için takibi söz konusu değildir.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

            Sistem şifreli, sürekli dalgalanan ekonomik piyasa olduğu için belirli koşullar yoktur. Kripto para dağınık bir sistem üzerine kuruludur. Dağınık sisteme sahip olsa da kripto paralar belirli sayıda üretilmektedir. Kripto para oluşturmak için belirli şifrelerin çözülmesi gerekir. Para oluşumunu artırmak ve desteklemek için kripto para madenciliği ortaya çıkmaktadır. Kripto para madenciliğinde şifre oluşturulmakta ve yeni paraların oluşmasına katkı sağlanmaktadır.

            Kripto para oluşturmak fiziksel bir süreç olmasa da ekonomi ve matematik sıklıkla kullanılmaktadır. Şifreler matematik ile oluşturulup ortaya para çıkması sağlanmaktadır. Kripto madenciliğini yapabilmek için işlemci gücü ve internetin olması gerekir. Kripto madenciliği yapabilmek için bir kurum ya da kişiden izin alınması gerekmez. İşlemci gücü ve internete sahip olan herkes aktif olarak kripto madenciliği yapabilir.

Kripto Madenciliği Yapmak Yasal mıdır?

            Kripto madenciliği yapmanın yasal herhangi bir suçu yoktur. Aynı zamanda kripto borsası ile para kazanılabilir ve kişi kendi hesabına aktarabilir. İlerleyen dönemlerde yasa çıkabilir ancak günümüz koşullarında kripto ile para kazanmanın ya da kripto madenciliği yapmanın yasal herhangi bir yükümlülüğü yoktur.

            Kişiler kripto üzerinden aktif para kazanır ve banka hesaplarına yüksek meblağlarda para akışı gelirse vergilendirme yükümlülüğü olabilir. Ayrıca banka hesaplarına yüksek tutarda internet üzerinden para iletilirse soruşturma açılabilir. İnternet üzerinden para kazanılıyorsa mutlaka bir şirket kurulmalı ve belirlenen vergi oranları mutlaka devlete ödenmelidir. Ödenmediği takdirde kişiler cezalandırılır ve faizlerle birlikte vergiler alınmaktadır.  Kripto madenciliğinden aktif olarak kazanç elde ediyorsanız ve Maliye tarafından denetlenirseniz kripto para takas ya da kripto madenciliğinden para kazandığınızı beyan edebilirsiniz. İşlem dökümlerini göstererek herhangi bir vergi mükellefi olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

            Kripto paralar arasında en popüler olan birim Bitcoin’dir. İlk çıktığı yıllarda oldukça uygun fiyatı olsa da hızlı bir sürede fiyatı artmıştır. Elon Musk tarafından yapılan açıklamalarla fiyatları sürekli değişmektedir. Aynı zamanda kripto para fiyatlarını hükümetlerin, iş insanlarını yaptıkları açıklamalar belirlemektedir. Fiziksel para yerine ticarette sanal para kullanılması kripto para fiyatlarının değerini yükseltmektedir.

Bitcoin Madenciliği ( Mining) Nedir?

            Bircoin para biriminin üretilmesi için şifrelerin kazınması gerekir. Bu işlemleri de Bitcoin madenciliği yapan kişiler tarafından karşılanmaktadır. Bitcoin madenciliğini yapabilmek için kişilerin bilgisayarlarının işlemci gücünün yüksek olması ve internetinin iyi olması gerekir. Mining işleminin doğrulanabilmesi için bir defter oluşturulmaktadır. Bu defterlere verilen isim Blockchain ismi verilir. Bu deftere kripto ağında bulunan herkesin erişim hakkı bulunmaktadır. Mining işlemi sonucunda karmaşık matematiksel formüller elde edilir. İşlemci gücünün yüksek olması daha fazla bitcoin üretilmesini sağlar. Aynı zamanda işlemciler sürekli çalıştığı için kısa sürede zarar görebilmektedir. Ancak mining işleminden kişiler kâr edebildikleri için sorun olmamakta yerine yeni işlemci alarak kazançlarını büyütebilmektedir.

Kişiler kripto üzerinden para kazanır ve istedikleri zaman BTC Türk gibi borsa hesaplarından banka hesaplarına para aktarımı yapabilir. Bu nedenle hesaba fazla para girişi yapıldığında Maliye tarafından kişiler çağrılabilir. Böyle durumlarda kişiler kripto üzerinden mining yaparak kazanç elde ettiğini belirtmelidir. Hesap dökümleri incelenmeli ve bireyin giderleri hesap edilerek vergi çıkarsa vergi borçları ödenmelidir. Aksi halde ilerleyen dönemlerde faizle birlikte vergi alınabilir. Günümüzde kripto ile para kazanan bireylere herhangi bir vergi, yaptırım uygulanmamaktadır. Ancak yasal düzenleme süreçleri gündeme gelmektedir. Bu yüzden kişiler şirket kurarak internet üzerinden para kazandığını belgelemeli ve üzerine düşen vergileri ödemelidir. Böylece ilerleyen günlerde sorun yaşamaz ve gelirlerini güvence altına almış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz