Proxy Nedir ?

0
336


Proxy; bir siteye bağlanabilmeniz için başka bir kanaldan geçmek anlamına gelmektedir. Proxy kelimesinin anlamı esasen elçi, vekil anlamlarına gelmektedir. Proxy uzun yıllardır hayatımızda olmasına rağmen özellikle son yıllarda popülaritesini artırmayı başarmıştır. Proxy genellikle yasaklı sitelere giriş sağlayabilmek için tercih edilen bir sistemdir.


Yasaklı olmayan bir siteye bağlanmak istediğimizde URL adresine direkt olarak giriş sağlayabilmek mümkün olacaktır. Proxy sitelere giriş sistemi sırasında vekil görevi görmesi sebebiyle gerçek sunucu IP’sinin algılanması değil 3. Bir IP’nin algılanmasına olanak sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bu sistemi yasaklı olmayan sitelere güvenli ve hızlı bir giriş sağlayabilmek için tercih edebilmekte mümkündür.


Proxy Servisleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Proxy servisleri genellikle üst düzey hız sağlayan servislerdir. Bu nedenle internet sitelerine hızlı ve güvenli giriş imkanı sunmaktadırlar. Özellikle yavaş internet kullanımına maruz kişiler tarafından bu servisler tercih edilerek verimli bir kullanım ortamı oluşturabilmek mümkün olacaktır.


Her tarayıcıda farklı bir Proxy ayarı bulunmaktadır. Ancak bu ayarın açılmasıyla birlikte servis kullanımı sağlanabilmektedir. Güvenilir bulunmayan ya da yasaklı sitelere girmek zorunda olduğunuz durumlarda Proxy her zaman güvenli bir kullanım sağlayacaktır. Proxy servislerinin saydam, anonim ve elit olmak üzere 3 farklı türü bulunmaktadır. Kullanıcılar tarafından genellikle orta güvenlik sağlayan anonim ve üst düzey güvenlik sağlayan elit türü kullanılmaktadır. Anonim genellikle %90’a IP güvenliği sunarken, Elitte bu oran %100’dür.
Ancak Elit Proxy tipine ulaşım hayli güçtür. Proxy servislerini kullanmak illegal bir işlem değildir. Çünkü bu servisler yalnızca yasaklı siteler için kullanılmamaktadır. Güvenilir olmayan sitelerde güvenli ve hızlı giriş sağlaması nedeniyle de şirketler ve kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle çevrimiçi gizliliği sağlamak ve hızlı şekilde interneti kullanmak istediğiniz durumlarda kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. En sık kullanılan Proxy siteleri Free Open, BlewPass, kProxy, WievTuve ve Defilter siteleridir.


Proxy Ayarları Nasıl Yapılmaktadır?
Proxy ayarları genellikle manuel olarak arama motorlarında da yapılabilmektedir. Şirketler ve kullanıcılar tarafından Proxy kodlarına ulaşım sağlanarak internet üzerinden sitelerde kullanım sağlayabilmeniz mümkün olacaktır. Proxy ayarlarını şu şekilde yapabilirsiniz;


Google Chrome:En sağlıklı uzantı yöntemi bu olacaktır. ‘’Ayarlar’’ bölümünden ‘’ Gelişmiş’’ kısmına giriş sağlamalısınız. Bu sekmeden Proxy ayarlarını aç dedikten sonra yerel ağları seçerek kodları girmeniz gerekecektir. Gerekli kodları girdikten sonra internet üzerinden direkt olarak giriş sağlayabilirsiniz.


MozillaFirefox:Bu arama motorunu tercih edenler içinde Proxy ayarları oluşturabilme imkanı bulunmaktadır. Öncelikle ‘’Araçlar’’ butonuna tıklayarak Bağlantılar sekmesine tıklamalısınız. Bağlantılar sekmesine tıkladıktan sonra Yerel Ağlar ve Yerel Ağlarda Proxy kullan kısımlarına tıklamanız gerekecektir. Çıkan bölüme Proxy kodunu girdikten sonra internet sitelerine direkt olarak giriş yapabilirsiniz.


İnternet Explorer :Bu sunucuda Proxy ayarı oluşturabilmeniz için ilk olarak ‘’Araçlar’’ sekmesine tıklamalısınız. Bundan sonra İnternet Seçeneklerine tıklayarak Yerel Ağ Ayarlarını tercih etmelisiniz. Yerel Ağda Proxy kullan bağlantısına tıkladıktan sonra Proxy kodunu girerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz