Diriliş Çanakkale 1915

0
109

Merhaba değerli okurlarım, bazılarınız öğrenci, bazılarınız ev hanımı, bazılarınız yoğun çalışan bir işçi bir çoğumuzun kitap okuma alışkanlığı yok maalesef. Yoğun iş temposuna dayanamayan bedenler işten çıkıp eve geldiklerinde televizyon karşısında uyuya kalıyor son zamanlarda kendime güzel bir alışkanlık edindim ve düzenli kitap okumaya başladım.

Aslında buna çok küçük yaşlarda başlamam gerekirdi çünkü benim abim bir kitapçı, cennet mahallesinde hürriyet caddesinde bir kitap kafesi var ve çok uzun yıllardır bu işi yapıyor, son zamanlarda işlerinin az olduğunu söylese de bu işi yapmaya devam ediyor kendisi, sözde gelişen ülkemizde bazı şeyler gelirken bazı şeyler geride kalmaya devam ediyor, teknoloji gelişirken bilim edebiyat geri kalıyor, insanlar önceden kitaplarını kitapçılardan sahaflardan alırken gelişen teknoloji bu durum artık elektronik ortamdan sağlanıyor bir açıdan bakıldığında büyük bir kolaylık evet, kitapçılar ve sahafların işsiz kalmasına rağmen gelişmişlik göstergesi.

Fakat bir süre sonra insanlar kitapları internetten almaktanda vazgeçti ve kitap okumayan bir nesile döndük, fakat twitter gibi sosyal medya alanlarında bazen görüyorum kitap severleri ve bu beni mutlu ediyor. Bu hafta okuduğum diriliş kitabını sizlere paylaşmak istiyorum;

Kitabın Adı: Diriliş 1915 Çanakkale
Kitabın Yazarı: Turgut Özakman
Kitabın Özeti: Çanakkale Savaşı ile o zorlu dönemi konu alan Turgut ÖZAKMAN’ın “Yazarken şehitler omuz başımdaydı” dediği ’DİRİLİŞ’ Çanakkale Savaşı’nı ve o dönemi en iyi özetleyen roman tarzında yazılan kitaptır. Yazar kitabını yazarken kitaba konu olan Çanakkale savaşını sabırla, dikkatle, düşüne düşüne okunmasını istemiş, bu kitabı heyecanlı ve kanlı savaş sahneleri anlatmak için değil, hele savaşı övmek için hiç değil; irade, akıl, buluş, yurtseverlik, milli duruş, bilinç, sebat, kararlılık, inanç, benlik, gerçek kahramanlık, insanlık ve karakter sergisi oldukları için, bir milletin dirilişinin, uyanışının aşamalarını oluşturdukları için anlattığını ifade etmektedir.
Turgut Özakman Diriliş’e konu Çanakkale savaşını ve Zaferini hikaye ederken olayları hiç abartmamış, ucuz kahramanlık hikayelerine, hasamet edebiyatına, şovmence anlatıma hiç yer vermemiştir. Birçok sayfayı, o kan deryası içinde, yarı aç, yarı tok, yurtlarını ve insanlıklarını koruyan kahramanlara duyduğu saygı ve minnet nedeniyle gözleri yaşara yaşara yazdığı belirterek bazı şehitlerin omuz başında durduklarını, yazdıklarını denetledikleri duygusuna kapıldığını ifade etmektedir. Yazar Çanakkale Savaşını kaleme alırken yaşananlara objektif olarak yaklaşmış, karşı tarafın kahramanlarını belirtmeyi ihmal etmeyerek, ayıplarımızı ve başarısızlıklarımızı da göstermekten çekinmemiştir.

Değerli okurlarım kitabın yapısı kısaca böyledir, bu yazımı okumaya tenezzül etmiş bir arkadaşım yorum ve iletişimden bana ulaştığı takdirde bu kitabı ona ücretsiz gönderebilirim, kitaplı günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz