Gruppal ile Bosna Hersek’te Tarihi ve Kültürel Keşif: Mostar

Gruppal turizm ile Balkanlar’da keyifli bir keşfe hazır mısınız? 29 ekim turları ile yanı başımızda olan Balkanlar’ın güzel şehri Bosna Hersek’i keşfetmek için valizleri hazırlamanın tam zamanı! Bosna’nın güzel semti ve köprüsüyle ünlü Mostar, olağanüstü doğal güzelliği, mimarisi ve elbette ünlü UNESCO Dünya Mirası Listesi olan Stari Most’u sayesinde Bosna Hersek’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Çok sayıda geleneksel restoran, pazar, alışveriş dükkanı, tarihi sokaklar, camiler, diğer binalarla ve Osmanlı mimarileri ile dolu olan Mostar, Balkanlar turunuzun unutulmazlarından olacak. Şüphesiz Bosna Hersek’te gezilecek yerler listesinde ilk sırada gelen Mostar’ın keşfedilmeyi bekleyen yerlerini bir bir gezebilir ve nefes kesen manzaralar ile tatilinizi taçlandırabilirsiniz.

 • Stari Most

Mostar’ın ve aynı zamanda Bosna Hersek’in en ünlü yerlerinden biri olan Stari Most ya da diğer adıyla “Eski Köprü” 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından yaptırılan bir köprü vetam bir mühendislik harikasıdır. Güzel turkuvaz Neretva Nehri üzerinden geçen Stari Most (Mostar Köprüsü) Mostar’ın tarihi Eski Kent’inin tam kalbinde yer alıyor. Ancak iç savaş sırasında köprü Hırvat güçleri tarafından yok edilmiş olsa da aynı özelliklere sahip, orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olarak yeniden inşa edildi. Artık UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne da adını yazdırmış olan Stari Most, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Mostar’daki önemli faaliyetlerden biri doğal olarak ünlü Stari Most Köprüsü’nde gerçekleşiyor. Köprü dalışı genellikle yaz aylarında oluyor ve köprüyü ziyaret eden turistleri eğlendirmek için yapılıyor. Stari Most’tan atlayarak dalış yapan eğitimli profesyonelleri izleyebilirsiniz. Köprünün en yüksek noktası ile aşağıdaki nehir arasındaki mesafe yaklaşık 20 metredir.

 • Blagaj Manastırı

Mostar merkezinden kısa bir araba yolculuğu yaparak Blagaj adındaki küçük bir kasabaya günübirlik gidebilirsiniz. Blagaj’da, 16. yüzyılda kurulan ünlü manastırı (tekija) mutlaka gezmenizi öneriyoruz. Manastır muhteşem bir manzarası olan uçurumun dibinde yer alıyor ve ahşap pencere çerçeveleri ve çıkıntılı çatısı ile klasik Osmanlı mimarisini en iyi şekilde yansıtıyor. Böylesine tarihi bir yapıda öğle yemeği yiyebileceğiniz harika bir restoranın olduğunu da hatırlatalım.Giriş ücreti ise oldukça uygun ama dini bir yapı olduğu için uygun kıyafetler giymek gerekiyor.

 • “Unutmayın” Taşı

Bu küçük taş Stari Most’un yakınında bulunuyor ve iç savaşı hatırlatan bir unsur olarak özellikle yerliler için büyük önem taşıyor. Eşsiz Mostar kasabasını gezerken, bastığınız topraklarda korkunç zulümlerin işlendiğini hissetmekse bir hayli ilginç bir his. “Unutmayın” taşı, kentin trajik geçmişini sembolize eden en önemli şeylerden biri.

 • Carsija

Mostar’ın pitoresk Eski Kent’inin tam merkezinde, çarşı veya orijinal adıyla čaršija bulunuyor. Nehrin her iki yanında Stari Most‘a yakın bir çarşı var. Boşnak ve Hırvat etnik grupları arasındaki bölünmüş kentin etkilerini bu iki çarşıda bile gözlemleyebilirsiniz. Osmanlı kültürünü yansıtan çarşıda kilim satan tezgahlar, seramikler, desenli tabakalar, bakır ve diğer hediyelik eşyaları var. Geleneksel Boşnak yaşantısını daha yakından tanımak için çarşı esnafıyla sohbet edebilirsiniz.

 • Kravice Şelaleleri

Mostar’dan araç kiralayarak ya da taksiye binerek kolaylıkla ulaşabileceğiniz Kravice Şelaleleri, şirin Kravice kasabasında yer alıyor. Şelaleleri ziyaret etmek için en iyi dönem bahar ayları. Çünkü yaz aylarında daha az su oluyor.

 • Muslibegović Evi

Mostar’ın Osmanlı mimarisini yansıtan en güzel örneklerinden biri ve koruma altında olan milli anıt Muslibegović Evi’ni ziyaret etmeden Bosna Hersek turunuzu sonlandırmayın. Bir zamanlar asil Muslibegović ailesinin yaşadığı ev artık hem bir lüks otel hem de müze olarak hizmet veriyor. Evin iç dekorasyonunu oluşturan Osmanlı halıları, beyaz duvarlar, ahşap mobilyalar, kütüphane, el yazması ve el sanatlarının sergilendiği oda kesinlikle görülmeye değer.

 • Koski Mehmet Paşa Camii

Stari Most manzaralı Koski Mehmet Paşa Cami, Osmanlılar tarafından 1600’lü yılların başında inşa edilmiş ve bugün, bölgedeki en iyi korunmuş camilerden biri olarak biliniyor. Köprü panoramik olarak izlemek için caminin minaresine kadar tırmanmanız gerekiyor. Ayrıca caminin avlusu etrafında kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

 • Kriva Cuprija

Stari Most Köprüsü’nün daha küçük bir versiyonu var desek size? Kriva Cuprija veya diğer bir adıyla Crooked Bridge Bosna’nın en görülmeye değer yerlerinden biri. Stari Most’dan daha eski ve tek bir kemer olduğu için daha küçük görünüyor. 16. yüzyılın tipik İslam mimarisinin en iyi örneklerinden olan köprününyakınındaki restoranlardan birinde oturup dinlenin ve köprüyü fotoğraflayın.

Önceki Yazı ​com.tr Alan Adı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki Yazı Güvenilir Nakliyat Firmaları İle Taşının, nakliyattalebi.com

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 159 yazı bulunuyor

20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

1 Yorum

 1. hgs yükle
  Ekim 10, 00:50 Reply
  çok güzel yermiş bir gün kısmet olursa gidip görmek isterim.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?