Yazma Yeteneğini Geliştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Blog yazarı olmak isteyenlerin bir kısmı genellikle yazma yeteneğini geliştirmek için neler yapılmalıdır diye araştırma yapmaktadır. Çünkü bazı blog yazarlarının yazarken zorlanması mümkündür. Çok iyi yazı fikirlerinin kelimelere dökülmesinde zorluklarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Ancak yazma yeteneğinin geliştirilmesi mümkündür. Motivasyon, disiplin ve öğrenme arzusu ile yazı bilgisi geliştirilebilmekte ve etkileyici yazılar yazılabilmektedir. Etkileyici yazılar yazma için öncelikle temel bilgilerin öğrenilmesi gereklidir. İyi yazar olmak için dil bilgisinin, imla kurallarının çok iyi bilinmesi gereklidir. Yazı yazıldıktan sonra mutlaka birkaç kez okunması, hataların düzeltilmesi gereklidir. Geçmiş zamanın, şimdiki zamanın ve geniş zamanın aynı paragraf içinde kullanılması da uygun değildir. Böyle yazılmış bir paragrafın okuyucu rahatsız edebildiği bilinmelidir. Yazı yazmadan önce kaliteli içeriğe sahip olan blog sitelerinin ziyaret edilmesi öneriler arasındadır. Ayrıca yazarlar da takip edilmelidir.

 

Yazma Yeteneğini Geliştirmek İçin Okumalıdır

Yazma yeteneğini geliştirmek için neler yapılmalıdır sorusunun bir başka cevabı da düzenli olarak okumaktır. Bu, mükemmel yazılar yazabilmenin altın kuralıdır. Her fırsatta okumak, hem kelime dağarcığını genişletmekte, hem de dil bilgisi kurallarını yeniden hatırlanmasını sağlamaktadır. İyi bir yazı yazmak için zorlanılan kelimelerle ilgili araştırma yapılması da önemlidir. Anlamı bilinmeyen kelimeleri kullanmaktan kaçınmak da önemli bir yöntemdir. Ancak bu, bilinmeyen sözcüklerin anlamlarının öğrenilmemesi anlamına gelmemektedir. Bunun için yeterli araştırma yapılmalıdır. Yakın dostlarla yazma çalışmaları da gerçekleştirmek bir başka önemli yoldur. Yeteneklerini yenilemek isteyen yazarların dostlarıyla birlikte yazı denemeleri yapması uygun bir yöntemdir. Bu sayede eğlenceli yazma çalışmaları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca yapıcı eleştiriler de yazım yeteneğini artırıcı detaylar arasındadır.

 

Yazı Başkasına Okutulmalı, Karmaşık Dil Kullanılmamalıdır

Yazının bir başkasına okutulması da önemlidir. Kişinin, kendi yazdığı yazıdaki hataları görme olasılığı yoktur. Ancak bir başka kişi, bu hataları rahatlıkla fark edebilmektedir. Bu nedenle imla hatlarının tespit edilebilmesi için yardım almaktan kaçınılmamalıdır. Ayrıca yazı karmaşıksa, bunu okuyan kişinin tespit etmesi daha kolaydır. Yazma yeteneğini geliştirmek için neler yapılmalıdır denirken özellikle karmaşık bir dil kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Yazıda basit bir dil kullanılmalıdır. Ayrıca hitap edilen kitle de bilinmeli, yazım dili buna göre seçilmelidir. Özellikle uç kelimeler kullanmaktan kaçınılması da önemlidir. Çünkü temel hedef, yazının herkes tarafından okunması ve anlaşılmasıdır.

 

 

Önceki Yazı Blog Yazarlığı ile İnternetten Para Kazanmak
Sonraki Yazı Google Doodle Nedir?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 155 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Bloglama 4 Yorum

Kişisel Blog Yazmanın Faydaları – 2

Kişisel blog yazmanın faydaları sayısızdır. Kişisel blog yazmak, insanın kendisini geliştirmesi açısından önemlidir. Blog yazanlar bir yandan kendileri öğrenirken bir yandan da okurlarına bilgi sunmaktadır. Blog yazısının araştırma istediği bilinmelidir.

Bloglama 5 Yorum

Kişisel Blog Nasıl Olmalıdır?

Blog siteleri gün geçtikçe popüler hale gelmektedir ve neredeyse her internet kullanıcısının kişisel blog sitesi vardır. Blog okumaya başlayan herkesin kısa sürede kendi blog sitesini oluşturduğu bilinmektedir. Bu bloglara da

Bloglama Yorum Yok

Başarılı Bir Blog Yazısı İçin Nelere Dikkat Edilmeli ?

Başarılı bir blog yazısı yazmak için bazı ayrıntılara dikkat edilmelidir. İyi bir blog yazarı, okuyucularla iyi etkileşim kurandır. İlgi çekici blog yazıları ile mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Başarılı bir blog

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!