Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Ayrıntı

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereke bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edildiğinde web sitesi ile ilgili tüm beklentilerin karşılanması mümkün olmaktadır. Öncelikle web sitesi yaptırırken talepler yazılı olarak iletilmelidir. En beğenilen web sitelerinin hangisi olduğu, web sitesinde beğenilen sitelerin hangi özelliklerinin bulunması gerektiği, renk bileşimleri, web sayfasında nelerin yapılmak istendiği, web sitesinin hangi amaçla kullanılacağı gibi düşüncelerin yazılı olarak belirtilmesi, mükemmel sonuca ulaşmak için atılması gereken ilk adımdır. İkinci olarak web sitesi tasarımını yapacak olan firmanın önceki çalışmaları incelenmelidir. Ayrıca hizmet verdiği birkaç firma ile iletişime geçilmesi de tavsiye edilmemektedir. Üçüncü ayrıntı, içeriklerin hazırlanmasıdır. Web sitesinin tasarımına başlamadan önce yer alması istenen sayfalarla ilgili tüm içerikler, tasarımcı ile beraber hazırlanmalıdır. Özellikle sürekli olarak güncellenecek sayfalarla ilgili örnek içerikler oluşturulmalıdır.

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir başta başka ayrıntı da kaparo ve ödeme şeklidir. Özellikle iş tamamlanmadan önce kesinlikle ödemenin tamamı yapılmamalıdır. Belli bir miktar kaparo verilmelidir ve makul oran yüzde 50’dir. Taleplerin yazılı olarak verildiği tasarım ajansının sunduğu teklif de yazılı olarak istenmelidir. Teklifte; sitenin yapım süresinin, yönetim panelinin kullanımı ile ilgili eğitim desteğinin, sitedeki modüllerin, kullanılacak alt yapının, itenin kodlanmasına başlanmadan önce örnek tasarımın sunumunun ve taleplere göre güncellenmesinin, sitenin teslim edilmesinin ardından bakım destek hizmetlerinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca sitenin alan adı web sitesi sahibinin adına tescil ettirilmesi de önemlidir. Sitenin tamamlanmasının ardından mutlaka kodların tamamı, dosyalarını ve varsa veritabanının yedeği istenmelidir. Web sitesinin tüm internet tarayıcılarında hatasız bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Web sitesi dinamik bir site olacaksa, yani sürekli olarak görsel, yazı ya da doküman eklenecekse, yönetim panelinin istenmesi ve bu işlemlerin site sahibi tarafından yapılması önemlidir.

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken başka ayrıntı da değişik ekran çözünürlüklerinde nasıl göründüğünün test edilmesi gelmektedir. Bunun yanı sıra sitede firma ile ilgili olmayan kısımların olmamasıdır. Ayrıca sitede flash bulundurulmamasına dikkat edilmelidir. Flash sitenin yavaşlamasına neden olabilmektedir. Flash yerine sıralı resimlerden meydana gelen slayt koydurulmalıdır.

Önceki Yazı Bloglarda Kaliteli Yazı Başlığı Belirleme
Sonraki Yazı Doğal Backlink Elde Etme Yöntemleri

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 123 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webtasarım 3 Yorum

Web Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

  İnsanların merakları, hayata bakış açıları ve yaptığı işler dahil herşey webtasarıma yansıyabiliyor nasıl mı ? İnsanlar artık web tasarımı bir meslek olarak görmüyor, nedenini anlamak her ne kadar güç

Webmaster 1 Yorum

ADSL Modem Arayüz Şifreleri

Günümüzde  çok gelişmiş modemlere ve internet hızlarına ulaşmış değiliz maalesef, bazen internetiniz yavaşlayabilir, internetiniz gidebilir. Bu tarz sorunlar modemin açılıp kapanmasıyla geçebiliyor ayrıca modeminizin şifresini değiştirmek istediğinizde modeminizin arayüzüne girmek

Google’da Birinci Sıra Yer Almak İçin

Web sitesi sahiplerinin en büyük beklentilerinden birisi Google gibi arama motorlarında ilk sayfada yer almaktır. Bunun nedeni de ilk sayfada görülen web sitesinin çok daha fazla ziyaretçi çekmesidir. Google’da birinci

8 Yorum

 1. Ali
  Temmuz 22, 18:52 Reply
  Yine mükkemel bir yazı olmuş. Teşekkürler
 2. Melih
  Temmuz 25, 20:31 Reply
  Ağzına sağlık paşam, güzel paylaşım olmuş. 5 ayrıntılı maddeyi paragraflar halinde ayırmanı beklerdim. Birde " Ayrıca hizmet verdiği birkaç firma ile iletişime geçilmesi de tavsiye edilmemektedir. " yazım hatası var " edilmektedir " yazıcaktın sanırım.
 3. ragnar
  Eylül 22, 16:27 Reply
  Bizim de sitemizde<a href="http://www.reklowebtasarim.com/kurumsal-web-tasarim-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/" rel="nofollow"> kurumsal web tasarım </a> bazı kriterlerimiz var isterseniz inceleybilirsiniz.
 4. ŞahinBey
  Eylül 27, 12:50 Reply
  Paragrafların başında boşluk olsa daha iyi olur.
 5. Alphan
  Ekim 17, 15:22 Reply
  Çok doğru yazmışsınız.Bu devirde site yapanlar çok para isteyip düzgün iş yapmıyorlar.
 6. Nakkase
  Ekim 23, 03:48 Reply
  Son derece doğru maddelere değinilmiş. Çok güzel bir makale. Eğer bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız yazıda geçen maddelere uymanız işinizi her zaman kolaylaştıracaktır hatta biraz daha ileri dersek bu maddelere uymak çoğu zaman bir zorunluluktur.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?