Versatil Kalem Nedir?

Okulların açılmasıyla beraber kırtasiye malzemesi alışverişleri de başladı. Pek çok aile kırtasiye malzemelerini daha yakından incelemeye ve hem kalite hem de fiyat kıyaslaması yapmaya yöneliyor. Bu araştırma esnasında ailelerin karşısına çıkan bir kalem türü dikkat çekiyor. Dolayısıyla araştırmalar versatil kalem nedir sorusuna doğru yol alıyor. Peki, versatil kalem nasıl bir kalem çeşidi?

Öncelikle bu kalemin hepinizin aşina olduğu bir basmalı kalem çeşidi olduğunu belirtmekle başlayalım. Ancak versatil türü kalemleri diğerlerinden ayıran belirgin özellikler bulunuyor. Bir başka deyişle her kalemin versatil olmadığını bilmeniz gerekiyor. Eğer çocuğunuzun okul ihtiyaçları listesinde bu kalem de bulunuyorsa, herhangi bir basmalı kalemin versatilin yerini tutmayacağını bilmenizde fayda var.

Versatil kalemler diğer uçlu kalem çeşitlerinden oldukça farklı. Görünürde büyük bir fark olmasa da bu kalemlerin daha ince uçlu olması ve uç çeşitlerinin daha fazla sayıda olması, diğer kalemlerinden ayrılmasını sağlıyor. Hem yazı yazma hem de çizim yapma amacıyla kullanılabilen bu kalemlere daha çok çizim çalışmalarında gereksinim duyuluyor. Aynı zamanda sanatsal çizimler ve grafik amaçlı çizimlerde de versatil kalemlerin rolü bir hayli büyük.

versatil-kalem-nedir

Basmalı kalemlerde 0.5, 0.7, 0.9 gibi uç çeşitleri mevcut. Ancak versatil kalemlerin uç kalınlıkları oldukça farklı. Bir versatil kalem 0, 30, 50, 60, 70, 91 gibi uç çeşitlerine sahip. Yapılacak çizimde istenen çizgi kalınlığına bağlı olarak uç seçimi yapılabiliyor. Dolayısıyla sadece bu kalem kullanılarak istenen her kalınlıkta çizgi çalışmaları elde etmek mümkün olabiliyor.

Günümüzde pek çok marka versatil kalem üretimi yapıyor. Ancak her kalemde olduğu gibi versatilde de kalite mühim. Eğer beklentileri karşılayabilecek bir çizgi çalışması ve detaylandırma çalışması yapmak istiyorsanız kalite düzeyi yüksek bir kalem temin etmelisiniz. Fiyatlar da kaliteye bağlı olarak değişiyor.

Sadece kaliteli kalem çeşitlerini satışa sunan www.avansas.com adresi versatil kalemlerin en çok temin edildiği sitelerden biri. Çünkü fiyatlar makul, ürünler kaliteli ve alışveriş adresi de son derece güvenilir. Hızlı kargo uygulaması gibi pek çok avantaj sunuyor olması da kalem çeşitlerinin bu adresten temin edilmesinin bir diğer neden olabiliyor.

Önceki Yazı Sonuçlandı ! Çekiliş: İphone, Harddisk, Hosting ve Kitap
Sonraki Yazı 2016 Çanta Modelleri

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 128 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Tanıtım Yazıları Yorum Yok

Yapı Malzemeleri ve Dış Cephe Kaplama : Kanyon Yapı

İnşaat sektöründe başarılı işlere imza atmak, kaliteli yapı malzemelerini kullanmaktan ve deneyimli işçilikten geçmektedir. Günümüzde hızla artan yapılaşma nedeniyle inşaat ve yapı sektöründe de büyük bir hareketlilik söz konusu. Yapıların

Tanıtım Yazıları Yorum Yok

Kaliteli Bir Tercümenin Önemi

Tercüme herkes tarafından bilinmelidir ki modern çağın gereklerinden olan ve uluslararası iletişim ve etkileşimde çok önemli bir yer tutan, kurumların iş sahasını artıran çok önemli bir kıstastır. Bu bağlamda aslında

Tanıtım Yazıları 1 Yorum

Huzurevleri İçin Toplumun Yanlış Önyargıları

Yaşlılık her canlının yaşayacağı bir şeydir ve yaşlılığın ölüm ile noktalanacağını da herkes bilmektedir. Birçok yaşlı insan çeşitli hastalıklar nedeni ile hayatının son günlerini zorlu bir şekilde geçirse de bu

8 Yorum

 1. Yusuf Arslan
  Ekim 15, 15:06 Reply
  Görünürde Rotring basmalı kaleme benziyor ama işlevi farklıymış :)
 2. Tufan
  Kasım 06, 19:55 Reply
  Versatil kalem bildiğimiz uçlu kalemlerin aynısı diye biliyordum. Sayenizde yeni bir bilgi edindim teşekkürler.
 3. Mert
  Kasım 13, 18:19 Reply
  Vertasil kalem için fiyat / performans olarak düşünürsek en iyi marka rotring'dir. 3 yıl önce aldım hala kullanırım. 0,7 uçlu kalem içinde en kaliteli uç bana göre tombow.
 4. hs
  Kasım 21, 21:51 Reply
  ticari kaygı yok ama tanıtım yazısı alarak siteni çöplüğe çeviriyorsun :) ne anlarsın yemek takımından yürü koçum
  • Mert Can İlter
   Kasım 21, 21:56 Reply
   Merhaba hocam, piyasada 'sadece para kazanmak' için blog açan yüzlerce kişi var, ben yazımı yazarım, gelen reklam teklifi eğer uygunsuz değil ise paylaşırım. Saçma sapan edsense reklamları ile çöp etmedim hocam sitemi. Ticari kaygı dan kastım para kazanmak için yazmıyorum.
 5. Kubilay
  Kasım 27, 20:49 Reply
  Uçlu kalem alırken gösterdiğimiz özeni uçlar içinde göstermemiz lazım. Uçlu kalem olarak piyasadaki en iyi kalemi alsak bile içindeki uç kötüyse yazım keyfini bozabiliyor. Tombow ya da faber castell uçlar tercih edilebilir.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?