Php nedir ve ne işe yarar?

 

Merhaba değerli okurlarım, webmaster arkadaşlara yardım için ve programlama dillerinde sorun yaşayan arkaşlara yardım için yoğun şekilde bu kategoriye yazılar ekleyeceğim. Programlama, php, asp, c, html ve css gibi dillerde bilgilendirme yapmaya çalışacağım. Şimdi php ile başlayalım.

Php Nedir?

PHP (Personal Home Page) yeni açılımı ile (Hypertext Preprocessor) dünyada çapında geniş bir kitle tarafından kullanılan ve HTML içine gömülebilen bir betik dili olarak bilinir. PHP’yi Javascript gibi kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran özelliği, sunucu tarafında çalıştırılıyor olmasıdır. PHP tabanlı bir web uygulamasına(web sitesine) bağlanan ziyaretçiler asıl PHP kodunu göremez ve müdahale edemez, yalnızca sonucu görebilirler. PHP kullanmanın en güzel yanlarından birisi, yeni başlayanlar için öğrenmenin oldukça kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için ileri seviye özellikler içermesidir. Çok kısa sürede PHP ile programlamaya başlayabilirsiniz ve birkaç saat içersinde de basit programlar yazmaya başlayabilirsiniz.

PHP Ne İşe Yarar?

PHP web sitesi hazırlamak için tasarlanmış bir dildir. Web sayfalarınızda PHP ile; Uzun süren işlemlerinizi basit kodlarla kısa sürede yapabilir. Sunucu ziyaretçi ilişkisi kurabilir. Her bir içerik için tek tek Html sayfa hazırlamak yerine bilgileri veritabanından alabilir.

PHP Nasıl çalışır?

PHP yorumlayıcısı bulunan serverlar’da çalışmaktadır. Genellikle bu serverlarda PHP yapısı gibi açık kaynak kodlu olan linux kuruludur. Tabi eklentilerle Windows serverlarda da çalışabilir. Eğer PHP’yi bir server da değil de kendi bilgisayarınızda çalıştırmak istiyorsanız Wamp adlı programı önerebilirim. Bu programla bilgisayarınızda bir çok PHP fonksiyonunu çalıştırabilirsiniz. Ama bir servera ait özellikleri kullanmak isteyen fonksiyonlar hariç. Mesela mail() fonksiyonu gibi… Bu fonksiyonları kullanırken bedava PHP destekli alan veren siteleri kullanabilirsiniz.

Wamp programı benimde kullandığım ve piyasadaki en güncel serverlardan birisi olduğunu düşünüyorum. Sizlerede tavsiyem wamp kullanmanız. Takıldığınız ya da sormak istediğiniz yerler olursa seve seve yardım ederim.

Önceki Yazı Etkili Blog Yazıları Nasıl Yazılır?
Sonraki Yazı Çanakkale Zaferi’nin 101. Yılı

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 123 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webmaster 1 Yorum

Webmaster Kime Denir?

Web dünyasında “Webmaster” sözcüğü sık sık tekrarlanmaktadır. Peki, webmaster kime denir? Webmaster, web sitesini geliştiren kişi demektir. Türkçe tam karşılığı internet sitesi uzmanıdır. Webmasterlar, bağımsız ya da bir şirkete bağlı

Webmaster Yorum Yok

Çalışabilir Dosya Uzantısı COM

Merhaba değerli okurlarım, başlıkta com u gördüğünüzde ilk olarak aklınıza muhtemelen alan adı uzantı olan com gelecektir fakat o bir dosya uzantı değildir. Exe gibi bir çalışır dosya uzantısı yani

Webtasarım 6 Yorum

Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Ayrıntı

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereke bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edildiğinde web sitesi ile ilgili tüm beklentilerin karşılanması mümkün olmaktadır. Öncelikle web sitesi yaptırırken talepler yazılı olarak iletilmelidir.

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!