Kişisel Blog Yazmanın Faydaları

Merhaba değerli okurlarım, kişisel blog yazarıysanız bu size birçok alanda fayda sağlar. Özellikle öğrenciyseniz ve henüz iş hayatına atılmadıysanız bir web sitesi açarak işe başlamak mantıklı bir olay olacaktır .

Sizin hakkınızda araştırma yapmaya karar veren kişiler genelde ilk olarak Google’a adınızı yazarak işe koyulurlar. Bir web siteniz ve blogunuz olmaması durumunda Google’a adınız yazıldığında çıkacak bilgilere göre kişiler sizin detaylı bilgilerinize ulaşabilirler.

Geçmişte yaptığınız etkinliklerde adınız geçiyor ve projelerdeki başarılarınız bir haber metni ya da etkinlik raporunda yer alıyorsa ne ala. Ama oradaki kişinin siz olup olmadığı da belli değil. Hele ki adınız Ahmet, Mert, Merve, Zeynep soyadınız da Yılmaz, Demir, Kaya, Çelik gibi çok kullanılan türden ise işiniz çok zor.. Hemen Google’da arama yaparak test edebilirsiniz :))

Eğer hakkınızda herhangi bir bilgi çıkmıyor ise bu daha kötü. Çünkü diğer kişi için karanlıksınız. Kişiler bilmediklerinden korkar. Sizi tanımak isteyenler için blogunuz güzel bir vitrindir. Vitrine güzel bir sunum ile kendinizi koyarak kişisel imajınızı oluşturabilirsiniz. Koyacağınız fotoğraflardan, yayınlayacağınız yazılara, göndereceğiniz twitlerden, sinema, tiyatro, kitap eleştirileriniz ile gerçek kimliğinizi yansıtacak ve kişilerin sizi doğru bir biçimde tanımasını sağlarsınız.

Ayrıca kişilerin sayfanıza ilk girdiklerinde bakacakları yer genelde Hakkımızda yeri olacaktır. Orada ne yazıyorsa sizi yeni tanıyacak yüz binlerce kişi için artık siz osunuz… Hakkımızda bölümündeki içerikleri destekleyici blog yazıları, fotoğraf ve tweetler ile kişisel imajınızı etkin bir biçimde yönetebilirsiniz. Tabii sitenizde ziyaretçi defteri bölümü ya da yazılarınızın altındaki yorum bölümlerini iyi incelemelisiniz. Bunun için onaya bağlı yorum sistemleri kullanmanızda fayda var.

 

Sizinle Aynı Düşünceye Sahip İnsanlarla Tanışın

Hobileriniz ile alakalı paylaşımlar neticesinde aynı alana ilgi duyan kişiler ile sizi sosyal ağlarınızdan eklemesi ya da yapacağı yorumlar sonrasında kendileri ile tanışabilirsiniz. Kim bilir belki de bu tanışıklık neticesinde bir güvenebileceğiniz bir dost, güçlü ve tecrübeli bir proje ortağı ya da bir ömür birlikte olacağınız hayat arkadaşınızı bulacaksınız 🙂

Sosyal İtibarınızı Artsın

Okuduğunuz kitaplar, gittiğimiz sinema ya da tiyatrolardaki eleştirilerinizi paylaşarak entellektüel birikimimizi sosyal çevremiz ile paylaşıyor olacaksınız ve dolayısıyla sosyal itibarınızı arttırıyor olacaksınız.

Yazma ve Kendini İfade Etme Yeteneğiniz Geliştirin

Kendi bilgi ve deneyimlerinizi web sitenizde paylaşırken hem yazma kabiliyetiniz gelişecek hem de kendinizi ifade edebilme gücümüz artacak. Bu yeteneklerinizin gelişmesi sonucunda sosyal ilişkilerinizde daha başarılı bir döneme geçiş yapacaksınız.

Kişisel Pazarlamanızı Yapın

Hedeflediğiniz meslek ile alakalı uzmanlık alanları belirleyip bu alanlarda yapacağınız araştırmalar ile ilgili özgün paylaşımlarda bulunarak sektördeki duayen isimlerin dikkatini çekebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gücü ile Kamuoyu Oluşturun

Herhangi bir konuda yapacağınız paylaşımdaki fikriniz ve yorumlarınız sosyal medyanın da etkisi ile sadece sizin fikriniz veya yorumumuz olarak kalmayacak ve o konuda bir kamuoyu oluşmasını sağlayacaktır.

Web Sitenizden Gelir Elde Edin

Özgün içerikleri sitede paylaşarak sitenize ciddi bir trafik sağlarsınız. Sonra ürettiğimiz içeriklerin hitap ettiği kitlenin potansiyel müşteri portföyünde yer alan firmalar blogumuza sponsor olmak isteyecekler ve websitemiz üzerinden gelir elde etme imkanını sahip olacaksınız. Kimi firmalar ürünlerini deneyip sitenize yorum yazmanız ücretsiz olarak sizlere ürünlerinden gönderecek, kimileri de reklam bütçelerinden sitenize kaynak aktarımında bulunacaktır. Diğer bir gelir kaynağınız ise Google Adsense olabilir, bunun dışında tanıtım yazıları, link ve banner reklamlarından da para kazanabilirsiniz.

Önceki Yazı Format Nedir Nasıl Atılır ?
Sonraki Yazı Seo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 157 yazı bulunuyor

20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Bloglama 4 Yorum

Kaliteli İçerik Hazırlanma Nasıl Olur?

İnternet üzerinden kaliteli içerik hazırlamak için öncelikle yazının bilgi verici bir özelliğe sahip olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Kaliteli içerik, arama motorlarının da dikkatini çekmekte, bu şekilde oluşturulan bir içerik, arama

Bloglama 6 Yorum

Olumsuz Blog Yorumları İle Nasıl Başa Çıkılır?

Blog sitesinde yorum özelliği bulunuyorsa olumlu olduğu kadar olumsuz yorumlarla da karşılaşma olasılığı fazladır. Olumsuz yorumlar, her blog yazarının karşılaşmak istemeyeceği yorumlardır. Ancak bu yorumlar, blog sitesinin daha gerekçi bir

Bloglama 4 Yorum

Kişisel Bloga Ziyaretçi Çekmek

Kişisel bloga ziyaretçi çekmek blog yazarlarının karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Ancak bunu gerçekleştirebilmenin yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle blog yazarlığının sabır gerektiren bir iş olduğu unutulmamalıdır. Blog açılır açılmaz ziyaretçinin gelmesinin mümkün

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!