Huzurevleri İçin Toplumun Yanlış Önyargıları

Yaşlılık her canlının yaşayacağı bir şeydir ve yaşlılığın ölüm ile noktalanacağını da herkes bilmektedir. Birçok yaşlı insan çeşitli hastalıklar nedeni ile hayatının son günlerini zorlu bir şekilde geçirse de bu süreci kolaylaştırmak adına birçok şey yapılabilir. Bunlardan ilki elbette iyi ve profesyonel bir bakımdır. Bunun için de profesyonel sağlık personellerinden yardım alınabilir. Sağlık personelleri hastanede bu durum için çalışmalar yapabilirken aynı zamanda evde de bakım imkanı sağlayabilir. Ancak bakıma muhtaç olan bazı yaşlıların evlerinde bakım görmesi biraz zorlu olabilir zira bu insanlar genellikle yalnız yaşamaktır ya da çevresinde onlara bakacak kimseleri yoktur. İşte bu noktada huzurevleri mükemmel bir alternatif haline gelmektedir.

Toplumda huzurevi dendiğinde akla ilk olarak terk edilmiş yaşlı insanlar gelmektedir ancak bu son derece yanlış bir düşünce ve önyargıdır. Elbette bu durumu yaşayan insanlar da vardır ancak bazıları da gerçekten bakıma ihtiyaç duydukları için huzurevlerini tercih etmektedir. Huzurevlerinde gereken tıbbi ve psikolojik destek en iyi şekilde yapıldığı için hastaların son derece rahat bir ortamda olması sağlanmaktadır.

Toplumda huzurevlerine karşı birçok önyargı vardır. İlki buraya yaşlıların terk edildiği düşüncesi iken bir diğeri de buradaki insanların hayatlarını son derece mutsuz ve huzursuz geçirdiğidir. Ancak bu da tamamen yanlış bir önyargıdır. Zira günümüzde huzurevlerinde kalan misafirlerin yalnızca hayatsal gereksinimleri değil aynı zamanda sosyal gereksinimleri de karşılanmaktadır. Huzurevlerinde birçok sosyal aktivite yapılmaktadır ve bu aktiviteler misafirlerin hem hayata tutunmasını hem de mutlu olmasını sağlamaktadır. Bu aktiviteler arasında sohbetler, geziler, oyunlar, egzersizler ve daha akla gelebilecek birçok şey yer almaktadır.

Tüm bunlardan yola çıkacak olursak, yaşlıların yatağa bağlı bir şekilde yaşadığı önyargısı da akıllardan kolayca silinebilir. Elbette hastalık nedeni ile yatağa bağımlı bir şekilde yaşayan yaşlılar mutlaka vardır ancak hepsi böyle değildir ve huzurevleri de yalnızca yatalak yaşlılar için hizmet veren kurumlar değildir. yapılan araştırmalar doğrultusunda 85 ve üzeri yaş grubunun yarısından fazlasının gündelik işlerini rahatça yerine getirebildiği görülmüştür. Yani birçok yaşlı insan huzurevine hayatının geri kalanını sessiz sakin, huzurlu ve mutlu bir şekilde geçirmek adına gelmektedir. Neredeyse bütün huzurevleri de misafirlerinin istek ve ihtiyaçlarına yanıt vermek adına gereken tüm imkanları sağlamaktadır.

Abbakımevi de sadece huzur ve mutluluk isteyen yaşlı insanlar için gereken ortamı en iyi şekilde yaratmaktadır. Yıllardır bu sektördeki hizmetleri ile tanınan kurumumuz huzurevleri için toplumda oluşan tüm önyargıları kırmak adına adım atmakta ve vizyonunu da yalnızca misafirleri üzerine düzenlemektedir. Sizler de toplumda huzurevleri için oluşmuş önyargılara kesinlikle kulak asmamalısınız ve eğer uygun bir huzurevi arıyorsanız gereken ihtiyaçlara cevap verip vermediğini araştırmalısınız.

huzurevleri-icin-toplumun-yanlis-onyargilari

Önceki Yazı Terörün Her Türlüsüne Lanet Olsun
Sonraki Yazı Blog Yazarlığı Meslek Olur Mu?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 155 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Tanıtım Yazıları Yorum Yok

LG Televizyonunuz Açılmıyor mu?

Son yılların ciddi anlamda yükselen markası LG, Güney Kore menşeili elektronik aletler üreten son derece kaliteli ve dünyayı peşinden sürükleyen bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı telefonlardan televizyonlara, beyaz eşyalardan

Tanıtım Yazıları Yorum Yok

Bayrak İmalatında Sektörünün En İyi Firması

Bayrakların önemi hemen her bir kullanıcı tarafından bilinmektedir. Hal böyle olunca da aslında bayrak üretimi sağlayan firmaların sayısı artmaktadır. Günümüzde yüzlerce firma bu işi gönül vererek yapmaktadır. Yalnız yapılan uygulamalarda

Tanıtım Yazıları 1 Yorum

SEO Çalışması İçin Uzman Desteği

İyi bir pazarlama ve ticaret ortamı olduğunu ispat eden internet, sınırları çok geniş ve imkânları çok bol bir alan. Bu alanı daha verimli kullanabilmek için web siteniz varsa, SEO çalışması

1 Yorum

  1. Vaillant Tamircisi
    Eylül 27, 13:46 Reply
    İsmi huzur evi fakat hangi birisi huzurlu sorun oradakilere kaç tanesi kendi isteğimle mutlu olduğumdan buraya geldim der. İsmi huzur eve fakat... İçi değil! Tepkim evlatlara huzur evlerine değil!

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?