Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

En çok bloggerların dikkat ettiği hemen çıkma oranı sorunu yaşıyormusunuz? Günümüzde dikkat edilmesi gereken hemen çıkma oranını google analytic ve yandex metricadan kontrol edebilirsiniz. Web sitenize girenlerin sitede gezdikleri ortalama süre ile hemen çıkma oranınız belirleniyor.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı ?

Son zamanlarda google’cılar ve seo’cular hemen çıkma oranın artık seo ya etkisinin düşük olduğunu hatta birçoğu etkisinin olmadığını söylüyor. Kesin bir oran olmamakla beraber insanlar bu oranı %30 oranı çevresinde tutma çabasında, aslında herkez %0 – %1 olsun ister ama botlardan dolayı bu olay neredeyse imksansızdır. Genel olarak botlarında katkılarıyla %50 nin üstünde sitelerin önlem almasında fayda vardır.

Diyelim sitenize günde 250 kişi giriyor, bu girenlerden 150 kişi sitenizde uzun süre kalıp yazı okurken kalan 100 kişi tek yazı okuyup yada okumadan çıkıyorsa sizin hemen çıkma oranı %40 dır.

Geçmiş zamanlarda seo için önemli bir kriter olan hemen çıkma oranına çok fazla dikkat ediliyordu, ben hala bu orana dikkat ediyorum botları htaccess ile engelliyorum, benim sitem için bu oran %15 fakat duyumlara göre seo için bu orana çok fazla dikkat edilmediği duyuyorum. Site türlerine göre hemen çıkma oranı ortalaması değişebilmektedir.

E-ticaret sitelerinde hemen çıkma oranı %40 civarı iken diğer siteler için ortalama %60 olmalıdır. Bu tür ve değerlere göre ortalama daha fazla ise sitelerinizde bazı sıkıntılar vardır demektir.

Hemen çıkma oranı düşürme yöntemleri:

  1. Site açılış hızı bu oran için önemli kriterdir hızlı açılması gerekir.
  2. Çok fazla banner reklamı kullanıp kb artırmayın.
  3. Kişisel blog nedir yazısı için diğer yazılara da bağlantı vermelisiniz.
  4. Yazıları gereksiz yoğunluktan arındırın.
  5. Doğru sonuçlar gösteren arama kutusu gereklidir. Yanlış sonuçlar gösteren arama kutusu ziyaretçinin kaçmasına sebep olur.
  6. Siteleriniz responsive mobil ve tabletlere uyum olmalı yoksa ekrana iyi uyum sağlamayan sitelerden mobil cihazlardan ani çıkışa sebep olabilir.
  7. Reklam  ve diğer dış linklerin sayısı minimum olmalı dikkat çekici bir reklam sitenizden ani çıkışlara sebep olabilir. Dış linkler yeni sekmede açılmalı.

 

Önceki Yazı Sen Başkasın İstanbul
Sonraki Yazı Web Sitelerinde Spam Risk Puanı

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 155 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

A’dan Z’ye Türkçe Ahrefs Rehberi

Başarılı bir SEO uzmanı, Ahrefs rehberi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu rehber, rakiplerle ilgili olarak faydalı bilgiler sunan, bu bilgiler sayesinde kaliteli stratejiler geliştirilmesini sağlayan bir araçtır. Bu araçtan en

Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?

Merhaba değerli okurlarım, seonun vazgeçilmez bir parçası olan seo da çat patda olsa anlayan birine seo yaparken nelere dikkate edersin gibi bir soru sorulduğunda size vereceği ilk yanıtlardan biri tabiki

SEO Dünyası Sürekli Değişiyor

Merhaba değerli okurlarım, seo hemen hemen 2008 yılından sonra baş döndürücü bir hızla değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. 2015 yılında SEO dünyasında akıl almaz denecek kadar karmaşık ve önemli gelişmeler yaşadık. Hangi

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!