FTP Nedir ve Nasıl Kullanılır? FTP Programları Nelerdir?

Merhaba değerli okurlarım, web tasarımcıları ilgilendiren bir olay diyebiliriz fakat dünyadaki çoğu kişi web tasarım yapmaya çalışıyor ve çoğu başarısız bana kalırsa, gördüğüm kadarıyla piyasada çok fazla ftp programları görüyorum ve çoğu insan ftp programını amacının dışında kullanmaya çalışıyor. Şimdi ilk olarak FTP Nedir ? daha sonra Nasıl Kullanılır ? ve FTP Programları Nelerdir ? açıklayalım.

FTP Nedir ?

İşlediğim konunun adının ne anlama geldiğini açıklamak ile başlayalım FTP’yi şöyle açıklayabiliriz FTP’nin açılımı ” File Transfer Protocol ” dür. Ftp’nin amacını açıklamak gerekirse web sitemize dosya aktarma yapmak için kullanılır. Web sayfalarımızdan php html ya da resim dosyası almak veya göndermektir, kullanımı ise oldukça basittir. Bu dosyalar nereye aktırılacak FTP’yi kullanabilmek için bir hostinginizin olması gerekir. Herhangi bir firmadan hosting satın aldığımız takdirde firma sizlere FTP bilgileri verecektir. FTP bilgilerinizi kullanmak istediğiniz yada aktif kullandığınız ftp programına yazdığımız taktirde sitemize erişim sağlıyoruz.

FTP programlarının nasıl kullanılacağına geçiyoruz ftp programlarının giriş bölümleri standarttır: ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” gibi bölümler vardır.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP programlarında şöyle bölümler vardır. ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” kısımları bulunuyor. Sunucu kısmına ” ftp://alanadı.com ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” yazılarak girebilirsiniz. Sunucu dışındaki kısımlar tamamen hosting bilgilerinize bağlı olarak değişir.

FTP Programları Nelerdir?

-FileZilla
-WinSCP
-CyberDuck
-Cute FTP
-Smart FTP
Benim kullandığım ve sizlere de kullanmanızı tavsiye ettiğim FTP programı ise Filezilla’dır.

Önceki Yazı Seo Uyumlu Makale Yazma Teknikleri
Sonraki Yazı Freelance Çalışmanın Zorlukları

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 148 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webmaster Yorum Yok

İçerik Koruma Yöntemleri

Kurumsal siteleriniz, bloglarınız vb siteleriniz için belki saatlerinizi harcayıp özgün bir makale oluşturmak için uğraşıyorsunuz. Fakat emek vererek oluşturduğunuz bu yazıları copy-paste olarak adlandırılan sistemle çalıyorlar. Bunu önlemenin yolları elbet

Webmaster 1 Yorum

ADSL Modem Arayüz Şifreleri

Günümüzde  çok gelişmiş modemlere ve internet hızlarına ulaşmış değiliz maalesef, bazen internetiniz yavaşlayabilir, internetiniz gidebilir. Bu tarz sorunlar modemin açılıp kapanmasıyla geçebiliyor ayrıca modeminizin şifresini değiştirmek istediğinizde modeminizin arayüzüne girmek

Webmaster Yorum Yok

Çalışabilir Dosya Uzantısı COM

Merhaba değerli okurlarım, başlıkta com u gördüğünüzde ilk olarak aklınıza muhtemelen alan adı uzantı olan com gelecektir fakat o bir dosya uzantı değildir. Exe gibi bir çalışır dosya uzantısı yani

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!