FTP Nedir ve Nasıl Kullanılır? FTP Programları Nelerdir?

Merhaba değerli okurlarım, web tasarımcıları ilgilendiren bir olay diyebiliriz fakat dünyadaki çoğu kişi web tasarım yapmaya çalışıyor ve çoğu başarısız bana kalırsa, gördüğüm kadarıyla piyasada çok fazla ftp programları görüyorum ve çoğu insan ftp programını amacının dışında kullanmaya çalışıyor. Şimdi ilk olarak FTP Nedir ? daha sonra Nasıl Kullanılır ? ve FTP Programları Nelerdir ? açıklayalım.

FTP Nedir ?

İşlediğim konunun adının ne anlama geldiğini açıklamak ile başlayalım FTP’yi şöyle açıklayabiliriz FTP’nin açılımı ” File Transfer Protocol ” dür. Ftp’nin amacını açıklamak gerekirse web sitemize dosya aktarma yapmak için kullanılır. Web sayfalarımızdan php html ya da resim dosyası almak veya göndermektir, kullanımı ise oldukça basittir. Bu dosyalar nereye aktırılacak FTP’yi kullanabilmek için bir hostinginizin olması gerekir. Herhangi bir firmadan hosting satın aldığımız takdirde firma sizlere FTP bilgileri verecektir. FTP bilgilerinizi kullanmak istediğiniz yada aktif kullandığınız ftp programına yazdığımız taktirde sitemize erişim sağlıyoruz.

FTP programlarının nasıl kullanılacağına geçiyoruz ftp programlarının giriş bölümleri standarttır: ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” gibi bölümler vardır.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP programlarında şöyle bölümler vardır. ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” kısımları bulunuyor. Sunucu kısmına ” ftp://alanadı.com ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” yazılarak girebilirsiniz. Sunucu dışındaki kısımlar tamamen hosting bilgilerinize bağlı olarak değişir.

FTP Programları Nelerdir?

-FileZilla
-WinSCP
-CyberDuck
-Cute FTP
-Smart FTP
Benim kullandığım ve sizlere de kullanmanızı tavsiye ettiğim FTP programı ise Filezilla’dır.

Önceki Yazı Seo Uyumlu Makale Yazma Teknikleri
Sonraki Yazı Freelance Çalışmanın Zorlukları

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 156 yazı bulunuyor

20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webmaster 2 Yorum

Hızlı HTML Öğrenmenin Püf Noktaları

HTML öğrenmekte zorluk çekilmesi, aslında nereden başlanılacağının bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Bir makale ile hızlı HTML öğrenilmesi belki mümkün olmayabilmekte en azından nereden başlanacağı ve hılı bir şekilde nasıl öğrenileceği ile ilgili

Webmaster Yorum Yok

Format Nedir Nasıl Atılır ?

Merhaba değerli okurlarım, bu yazımda her bilgisayar kullanıcısının bir gün kullanması olası olan bir konu üzerine bilgi vermek istiyorum, Format Nedir Nasıl Atılır ? Her bilgisayar kullanıcısı format atabilir mi?

Webmaster 2 Yorum

CSS İle Temel Düzey Etiket Biçimlendirme

Merhaba değerli okurlarım, webmasterlar ve daha çok webtasarımcıların kullandığı etiket biçimlendirme üzerinde biraz duralım ve basit yöntemlerle etiket biçimlendirme nasıl yapılır açıklayalım, aşağıdaki örnekte, classlar için font seçiminde bulunduk, boyuy

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!