FTP Nedir ve Nasıl Kullanılır? FTP Programları Nelerdir?

Merhaba değerli okurlarım, web tasarımcıları ilgilendiren bir olay diyebiliriz fakat dünyadaki çoğu kişi web tasarım yapmaya çalışıyor ve çoğu başarısız bana kalırsa, gördüğüm kadarıyla piyasada çok fazla ftp programları görüyorum ve çoğu insan ftp programını amacının dışında kullanmaya çalışıyor. Şimdi ilk olarak FTP Nedir ? daha sonra Nasıl Kullanılır ? ve FTP Programları Nelerdir ? açıklayalım.

FTP Nedir ?

İşlediğim konunun adının ne anlama geldiğini açıklamak ile başlayalım FTP’yi şöyle açıklayabiliriz FTP’nin açılımı ” File Transfer Protocol ” dür. Ftp’nin amacını açıklamak gerekirse web sitemize dosya aktarma yapmak için kullanılır. Web sayfalarımızdan php html ya da resim dosyası almak veya göndermektir, kullanımı ise oldukça basittir. Bu dosyalar nereye aktırılacak FTP’yi kullanabilmek için bir hostinginizin olması gerekir. Herhangi bir firmadan hosting satın aldığımız takdirde firma sizlere FTP bilgileri verecektir. FTP bilgilerinizi kullanmak istediğiniz yada aktif kullandığınız ftp programına yazdığımız taktirde sitemize erişim sağlıyoruz.

FTP programlarının nasıl kullanılacağına geçiyoruz ftp programlarının giriş bölümleri standarttır: ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” gibi bölümler vardır.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP programlarında şöyle bölümler vardır. ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” kısımları bulunuyor. Sunucu kısmına ” ftp://alanadı.com ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” yazılarak girebilirsiniz. Sunucu dışındaki kısımlar tamamen hosting bilgilerinize bağlı olarak değişir.

FTP Programları Nelerdir?

-FileZilla
-WinSCP
-CyberDuck
-Cute FTP
-Smart FTP
Benim kullandığım ve sizlere de kullanmanızı tavsiye ettiğim FTP programı ise Filezilla’dır.

Önceki Yazı Seo Uyumlu Makale Yazma Teknikleri
Sonraki Yazı Freelance Çalışmanın Zorlukları

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 157 yazı bulunuyor

20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webtasarım 11 Yorum

Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Ayrıntı

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereke bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edildiğinde web sitesi ile ilgili tüm beklentilerin karşılanması mümkün olmaktadır. Öncelikle web sitesi yaptırırken talepler yazılı olarak iletilmelidir.

Webmaster 2 Yorum

CSS İle Temel Düzey Etiket Biçimlendirme

Merhaba değerli okurlarım, webmasterlar ve daha çok webtasarımcıların kullandığı etiket biçimlendirme üzerinde biraz duralım ve basit yöntemlerle etiket biçimlendirme nasıl yapılır açıklayalım, aşağıdaki örnekte, classlar için font seçiminde bulunduk, boyuy

Webmaster 2 Yorum

Mysql Sorgu Örnekleri (Select, İnsert into, Update, Delete, Count, Sum, Like)

Web işleri nankördür, derdi bir hocam, bugün gözün kapalı yazdığın kodu yeri gelir saatlerce yazsan da çalıştıramazsın derdi. Zaman geçtikten sonra piyasaya dahil olduktan sonra anlıyor insan öğrendiklerini geliştirmesi gerektiğini..

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!