DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır?

Günümüzde farklı nedenlerle web sitelerinin saldırıya maruz kaldığı bilinen bir gerçektir. Özellikle DDoS saldırıları sıklıkla kullanılan bir terim haline gelmiştir. Sık kullanılan DDoS nedir? Bu kavramın adı “Distributed Denial of Service” yani “Dağıtık Hizmet Engelleme”dir. Saldırılar “bilgi güvenliği” unsurlarından biri olan “erişilebilirliği” hedeflemektedir. İlk başlarda bu saldırı, “DoS”, “Denial of Service” yani “tek bir kaynaktan hedefe yönelik saldırı yapılması” şeklinde ortaya çıkmış, bu saldırı türü zaman içinde şiddetinin daha da arttırılması için pek çok sayıda kaynaktan tek hedefe yönelik olarak gerçekleştirilen saldırı holine dönmüştür. DoS saldırıları, tüm web sitelerinin erişilebilirliğini engellemeye yönelik olar bir saldırı türüdür. Tüm sistemler kullanıcı sayıları, hat kapasitesi, anlık istek sayısı gibi kriterler için belli değerler belirlenmekte ve tasarım, bu değerlerin bir miktar üstünde olan yükü kaldırabilecek bir şekilde yapılmaktadır. DoS ve DDoS saldırılarında, sistemin kaldırabileceği yükün kat kat üzerinde anlık istek, anlık kullanıcı sayısı ile yapılmaktadır. Bu saldırılarda sistem cevap veremez hale getirilmektedir. Ayrıca doğrudan sistemin kendisi değil hattı hedef alınarak da sistemin erişilebilirliğine saldırı düzenlenebilmektededir.

Peki, DDoS saldırısı nasıl yapılır? DDoS saldırılarının her an kapasite üstü istekle gerçekleşmediği bilinmelidir. Özellikle hedef sistemlerdeki zafiyetlerin de sistemin erişilebilirliği açısından risk oluşturabildiği göz önünde tutulmalıdır. Windows, Linux gbi işletim sistemlerinde, IIS,Apache gibi web sunucu uygulamalarında arka tarafta çalışan uygulamanın sunucusunda ya da sistemin diğer bileşenlerindeki zafiyetlerden yararlanılması, bu sayede sistemin işleyemeyeceği şekilde istek gönderilmesi de mümkündür. Bu sayede sistemin herhangi bir bileşeninde u istek işlenememekte, böylece sistem erişilemez bir halel gelebilmektedir. DDos saldırıların günümüzde kolay bir şekilde yapılabildiği unutulmamalıdır. Özellikle bu tür saldırıların gerçekleştirilmesi için teknik bilgiye de ihtiyaç yoktur. İnternette bulunan basit programlar indirilerek sistemin hedef alınması, yalnızcı IP adresi kullanılarak ya da alan adı girilerek sistemin erişilemez olmasının sağlanması mümkün olmaktadır.

DDoS saldırıları kişi ve kurumlar için önemli ve öncelikli bir tehdit haline gelirken. Bunu önlemenin yolu yoktur. Çünkü sistemin kaldıramayacağı yoğunlukta bir erişim söz konusu olmaktadır ve özellikle uluslararası siber saldırılarda bu yöntem etkin olarak kullanılmaktadır.

Önceki Yazı Kişisel Blog Nasıl Olmalıdır?
Sonraki Yazı Olumsuz Blog Yorumları İle Nasıl Başa Çıkılır?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 147 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webmaster 2 Yorum

Mysql Sorgu Örnekleri (Select, İnsert into, Update, Delete, Count, Sum, Like)

Web işleri nankördür, derdi bir hocam, bugün gözün kapalı yazdığın kodu yeri gelir saatlerce yazsan da çalıştıramazsın derdi. Zaman geçtikten sonra piyasaya dahil olduktan sonra anlıyor insan öğrendiklerini geliştirmesi gerektiğini..

Webmaster Yorum Yok

Çalışabilir Dosya Uzantısı COM

Merhaba değerli okurlarım, başlıkta com u gördüğünüzde ilk olarak aklınıza muhtemelen alan adı uzantı olan com gelecektir fakat o bir dosya uzantı değildir. Exe gibi bir çalışır dosya uzantısı yani

Webmaster Yorum Yok

İstenmeyen Reklamları Engellemek

Youtube da film izlerken müzik dinlerken çıkan İstenmeyen Reklamları Engellemek için adblock kullanmayan kaldı mı ki arkadaşlar, İstenmeyen reklamların engellenmesi için size çok basit bir uygulama eklenti önereceğim, eklentimizin adı adblok.

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!