Bloglarda Kaliteli Yazı Başlığı Belirleme

Bloglarda kaliteli yazı başlığı belirlemek son derece önemli bir işlemdir. Başlıklar yazının genel yapısı ve SEO kurallarına uyumlu olmalıdır. Yazı başlıklarının önemi büyüktür ve blog yazarları ne kadar önemli bir konu hakkında yazarsa yazsın mutlaka başlığa da yazının içeriği kadar özen göstermelidirler. Yazı başlıklarına gerekli önem verilmediğinde yazının okunma oranı düşük olabilmektedir. Bazı blog yazanları başlıklara fazla zaman ayırarak yazıların hem arama motorları hem de okuyucular tarafından fark edilmesini sağlamaktadır. Bloglarda yazı başlığı belirlenirken anahtar kelimelere yer verilmesi de önemlidir. Bu sayede yazılar daha fazla ziyaretçi çekebilmektedir. Çünkü anahtar kelimelerin yer aldığı başlıklar arama motorlarının ve okuyucuların ilgisi çekilmektedir. Blog adresinde her anahtar kelime başlıklarda bir kez kullanılmalıdır. Ayrıca en uygun anahtar kelime seçilmelidir.

Bloglarda kaliteli yazı başlığı belirlenirken anlamlı olmasına dikkat edilmelidir. Yazının başlığı, konunun bütünüyle ilgili olmalı, özellikle başlıkların neler yapılabilir sorusuna cevap verecek nitelikte oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde oluşturulan başlıkların okuyucuların ilgisini çektiği bilinmelidir. Uygun yazı başlığı bulabilmek için rakiplerin analiz edilmesi de gereklidir. Bu analiz için Google’da arama yapılması uygun bir yoldur. Bilindiği gibi Google kullanıcıların arama alışkanlıklarını çok iyi anlamakta ve yaptıkları aramalara uygun olan sonuçları arama sonuçlarında göstermektedir. Arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alan sonuçlar dikkate alınmalı ve en uygun başlıklar oluşturulmalıdır. Ayrıca başlıklarda bir adım öne geçerek rakiplerden ileride bulunmak da mümkündür. Bu, önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Bloglarda kaliteli yazı başlığı seçilirken ilgi çekici başlığın oluşturulması da önemlidir. Blog yazısı için anahtar kelimenin belirlenmesinin ardından yazıya başlanırken başlığın da ilgi çekici olması ve arama motorunu kullanan kişilerin dikkatini çekmesi önemlidir. Başlığın otaya çıkarılması yetenek gerektirmektedir. Bu, bir anda oluşabilecek bir özellik değildir. Başkalarının başarılı yazılarını okumak ve incelemek de önemlidir. Bu sayede blog yazarının kendisini geliştirmesi söz konusu olabilmektedir. İlgi çekici başlık bulunduğunda, bu başlığın Google Analytics ve Google Search Console hesapların ile performansının kontrol edilmesi de gereklidir. Sıralamada üst sıralarda olunuyorsa bu başlığı kullanmanım uygun olduğu söylenmektedir.

Önceki Yazı Olumsuz Blog Yorumları İle Nasıl Başa Çıkılır?
Sonraki Yazı Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Ayrıntı

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 148 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Bloglama Yorum Yok

Blog Yazarlığı ile İnternetten Para Kazanmak

Blog yazarlığı ile internetten para kazanmak mümkün mü sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Buna verilen cevap da genellikle “evet”tir. Ancak evet derken bazı ayrıntılara da dikkat edilmelidir. Blog sitelerine teknik bilgiye gerek

Bloglama Yorum Yok

Seo Uyumlu Makale Yazma Teknikleri

  Seo uyumyu yazılar yazılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus Seo uyumlu makale yazma teknikleri olmaktadır. Seo uyumlu makale, arama motorlarının belirlediği tekniklerle yazılan makalelerdir. Makale içeriklerinin arama motorlarının

Bloglama 4 Yorum

Kişisel Bloglardan Para Kazanma

Merhaba değerli okurlarım, bu yazıyı yazdığım sıralarda sitemde hiçbir reklam bulunmamaktadır, bunun birinci nedeni .com alan adındaki sitemi com.tr uzantılı adına taşımış olmam fakat, eski sitedeki reklamlarımı buraya taşıyabilirdim fakat,

4 Yorum

 1. Emre Yıldırım
  Temmuz 15, 17:41 Reply
  Bu kadar ayrıntıya gerek var mı Mertcan kardeşim her şey içinden geldiği gibi olsun :)
  • Mert Can İlter
   Temmuz 15, 17:44 Reply
   Sen nasıl istersen :) İçinden geldiği gibi olsun kardeşim :)
 2. Gökhan
  Temmuz 23, 00:16 Reply
  Yazının başlığı, yazının konusuna göre seçilirse daha iyi olur bence, bazıları var sırf ziyaretçi gelsin diye içerikle hiç alakası olmayan bir başlık atıyor bence bu çok yanlış, bilgilendirici yazın için teşekkür ederim kardeşim.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?