Blog Yazmak İstiyorum, Nasıl Başlamalıyım?

Blog yazmak, fikir ve düşüncelerin internet teknolojisi kullanarak başkalarına aktarmanın en kolay yoludur. İnsanlara bilgi sunmak, iş hayatında da kişileri ön planda tutan önemli yeteneklerden biridir. Günümüzde içerik üretmek, pazarlamanın da en önemli aşaması haline gelmiştir. Bu sayede iş teklifleri almak da mümkün olmaktadır. Blok yazmak için atılacak ilk adım bir blog sitesi sahibi olmaktır ancak bu yeterli değildir. Çünkü yazıların insanlara ulaşabilmesi için blog sitesinin ziyaretçi trafiğinin belli bir düzeye ulaşması gerekmektedir ve bu da sabır isteyen bir durumdur. Blog yazmaya başlamak için de öncelikle okunabilir ve paylaşılabilir metinler yazılmalıdır. İçeriklerin insanların sorularına cevap verebilir özellikte olması da gereklidir.

 

Blog yazmak için doğru alan adı alınmalıdır. Hangi konularda blog yazılacağı, hangi sorulara cevap verileceği planlandıktan sonra alan adının da içeriklerle ilgili fikir verecek özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede yazılar arama motorları tarafından kolayca bulunabilmektedir. Güvenilir tasarım da önemli bir ayrıntıdır. Blogun tasarımı ile bizzat ilgilendirmek gereklidir. Ziyaretçilere terk edilmiş bir blog havası verildiğinde, makaleleri okumak için kimsenin gelmeyeceği bilinmelidir. Özgün içeriklere de dikkat edilmelidir Blog yazmaşa başlayanların yaptıkları hataların başında özgün içerik üretmemek gelmektedir. Bu hataya düşmemek için kesinlikle bir başka blog sitesinden konu araştırılmamalı, sadece kişinin kendi düşüncelerinden oluşan bir içerik hazırlanmalıdır. Blog yazmaya başlarken konu sıkıntısı yaşamamak için daha dar bir kapsama sahip blog tercih edilmelidir.

 

Blog yazmak isteyen ancak nasıl başlayacağını bilmeyen kişilere öncelikle içeriklere dikkat edilmesi gerektiği söylenmektedir. Sonrasında ise blog sitesi temasının araştırılması gerektiği belirtilmektedir. Sitenin içeriğine uygun bir temanın bulunmasının ardından içeriğinin doldurulması aşamasına gelinmektedir ancak içerikler de benzersiz olmalıdır. Ayrıca düzenli olarak içerik girmek de önemlidir. Sık güncellenmeyen bir sitenin arama motorları tarafından dikkate alınmayacağı bilinen bir gerçektir. Ayrıca bir günde birden fazla içerik ekleyip sonraki günlerde sitenin durağan bir hale gelmesindense, günde bir içerik girilip bunu her güne yaymak çok doğru bir davranış olmaktadır. Düzenli içerik eklenen, içerikleri ilgi çekici olan bir sitenin ziyaretçi sayısının artacağı da bilinen bir gerçektir.

 

Önceki Yazı Yulin Vahşeti Neden Durdurulamıyor? Yulin Vahşetine Dur Deme Vakti!
Sonraki Yazı Sosyal Ağları Nasıl ve Hangi Amaçla Kullanıyorsunuz?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 155 yazı bulunuyor

20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Bloglama 2 Yorum

Yazılarımı Kimse Okumuyor Neler Yapabilirim?

İnternet ortamında yazılan yazılar okunmadığında bazı sistemlerin geliştirilmesi gereklidir. Yazılarımı kimse okumuyor neler yapabilirim diye soru soranlara yazının özgün olması tavsiye edilmektedir. Başka sitelerde yer alan yazıların siteye eklenmesi, yazıların

Bloglama Yorum Yok

Profesyonel Blog Yazarı Nasıl Olunur?

Blog yazarlığı ciddi bir iştir ve profesyonellik gerektirir. Peki, profesyonel blog yazarı nasıl olunur? Öncelikle blog sayfasının içeriğinin belirlenmesi gereklidir. Blog yazarlarının sıklıkla yaptığı hata, içerik konusunda kararsız olmasıdır. Her

Bloglama 6 Yorum

WordPress mi? Yoksa Blogger mı?

Blog yazarlarının sıklıkla sorduğu soruların başında WordPress mi yoksa Blogger mı sorusu gelmektedir. Blogger’ı kullananlar da WordPress’i kullananlarda da farklı yorumlar yapmaktadır ve kendilerine göre kullandıkları sistemler üstündür. Blogger ve

8 Yorum

 1. Betül
  Haziran 19, 12:07 Reply
  Elinize sağlık başarılı bir yazı olmuş bloğunuzu sürekli takipteyim...
 2. Erol Apaydın
  Eylül 05, 13:07 Reply
  Benim gibi blog hayatına yeni başlayanlar veya başlayacaklar için faydalı bir yazı olmuş tebrik ederim.
 3. Mehmet Emre Baş
  Eylül 23, 10:45 Reply
  Bence tasarıma,temaya takılmadan hangi konularda yazacağını belirlemek ve haftalık plan yaparak ilk adımı yapmak lazım. 20-30 içerik oluştuktan sonra e bülten, paylaşım ve pazarlama konularını araştırmak lazım.
 4. sohbet
  Mart 19, 00:35 Reply
  Çok kaliteli bir yazı olmuş tebrik ederim
 5. Yirmilerim
  Mart 30, 09:35 Reply
  Bütün kişiler bir marka artık, kişisel blog ve sosyal medya yönetimi de bir markaya yakışır şeklide yapılmalı ve planlanmalı.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?